[quote]Dálniční obchvat Plzně, jehož poslední úsek s tunelem Valík se řidičům otevřel přesně před deseti lety, odvedl z města denně tisíce vozidel, která směřují z východu na západ a opačně. Pokud by dnes nebyl, doprava v Plzni by zkolabovala, uvedli náměstek plzeňského primátora pro dopravu Petr Náhlík a dopravní expert města Ondřej Vohradský. Jednadvacetikilometrový okruh za 14 miliard Kč zrychlil cestu z Prahy na Rozvadov o 20 minut.[/quote]

Od 6. října 2006 mohou řidiči využívat celou 151kilometrovou dálnici D5 z Prahy na Rozvadov. Poslední 3,5 kilometru dlouhý úsek obchvatu Plzně z Litic do Černic propojil českou dálniční síť v tomto směru s evropskou. Součástí byl také 380 metrů dlouhý tunel pod vrchem Valík, kde musí vozidla zpomalit z rychlosti 130 kilometrů za hodinu na 80 km/h, Ředitelství silnic a dálnic ale plánuje zvýšení rychlosti o 20 km/h.

Do zprovoznění obchvatu jezdilo po Rokycanské třídě, tehdy hlavní tepně z Plzně do Prahy, v obou směrech v pracovní dny denně 6000 až 7000 kamionů. Za dva roky, když si řidiči i dispečeři dopravních firem na novou silnici zvykli, to bylo o řád méně. Náhlík tvrdí, že se tranzit městem snížil na čtyři procenta, Vohradský odhaduje, že to bylo na desetinu.

„To, co dnes v Plzni vidíme, je v podstatě pouze doprava, která začíná nebo končí v Plzni,“ řekl.

Město má zatím k dispozici průzkum z roku 2007, nový bude na jaře 2017. Kvalita vozovky je stále velmi dobrá.

Trasa dálničního obchvatu Plzně se začala řešit v roce 1988, kdy ji územní plán navrhl rekreační oblastí Boleveckých rybníků. Novou trasu dálnice na jihu zakotvil územní plán v roce 1995. Vydání platného územního rozhodnutí trvalo téměř deset let.

Výstavbě dálnice bránily obce v okolí plánované trasy (Štěnovice, Útušice a Robčice) a později se k nim přidali ekologičtí aktivisté. Trasa byla dvakrát u vrchního soudu, Sněmovna kvůli obchvatu přijala speciální zákon.

Němci před deseti lety současně otevřeli poslední část z 32 kilometrů dálnice A6 z Rozvadova k severojižní dálnici A93 Amberg-Řezno-Mnichov. Propojila se tak východoevropská dálniční síť se západoevropskou. Řidičům se zkrátila doba cesty po 380 kilometrech dálnice z Prahy do Mnichova na necelé tři hodiny, což je o dvě hodiny méně než do té doby. Oproti vlaku ušetří téměř polovinu času.

Už v roce 2006 oslovil Náhlík tehdejšího ministra dopravy Aleše Řebíčka, aby byly osobní vozy na okruhu zbaveny dálničního poplatku. To se ale stane až od ledna příštího roku.

„Obchvat začne pomáhat i takzvaným tangenciálním vztahům. Například řidič, který pojede z Nýřan do Starého Plzence, nebude projíždět Plzní,“ uvedl Náhlík.

Až si na to řidiči zvyknou, bude v Plzni ještě o něco méně aut. Městu tak jako problém zůstává tranzit sever – jih, který ale není tak významný.

„Po dokončení západního okruhu se zbavíme i tohoto problému,“ řekl Náhlík.

Valík, první dálniční tunel v Česku, kde se zatím nestala žádná těžká nehoda, byl dlouhá léta nejkontroverznější částí obchvatu. Samovětratelná stavba za 1,6 miliardy korun, doplněná dálkově ovládanými ventilátory, má automatické vážení, sčítání a měření rychlosti vozidel i snímače značek vozů. Tunelem dnes projíždí až 20.000 vozidel denně, podíl nákladních aut a autobusů je asi 31 procent.

„Dálniční obchvat Plzni i jejímu okolí výrazně pomohl,“ řekl plzeňský hejtman Václav Šlajs.

Vliv západního okruhu, kde je hotová polovina a nové vedení kraje by ho mělo dodělat, bude podle něj příznivý, ale přeceňuje se.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno