[quote]Komise sdělila 8.9. 2016 že EU rozvíjí ve spolupráci s tureckým fondem pro katastrofy a orgánem krizového řízení premiéra, tureckého Červeného půlměsíce a tureckého ministerstva pro rodinu a sociální politiku k řešení každodenních potřeb uprchlíků světový potravinový fond. Půjde o největší program humanitární pomoci.[/quote]

Evropská unie podepsala svůj dosud největší humanitární program pomocí s přímými finančními transfery na pokrytí každodenní potřeby nejzranitelnějších uprchlických rodin v Turecku. Byla k tomu vytvořena nouzová sociální záchranná síť (ESSN).

EU ji bude financovat 348 miliony € poskytnutých EU a jejími členskými státy v rámci nástroje pro uprchlíky v Turecku.

Jde o první systém sociální pomoci svého druhu, spojující mezinárodní humanitární know-how a turecké vládní služby pro jeden milion uprchlíků po celém Turecku. Tím bude Evropská komise pokračovat nadále v plnění svého závazku podle prohlášení EU-Turecko.

„V souladu se závazkem EU a velkým závazkem jejích členských států podporovat zranitelné uprchlíky v Turecku byla vytvořena nová záchranná síť v programu ESSN. Program ESSN zajistí v bezpredentním měřítku významný rozdíl v životech mužů, žen a dětí, kteří museli uprchnout před  konflikty a násilím. Společně se Světovým potravinovým programem a našimi tureckými partnery jsme vyvinuli inovativní systém, který může dodat to, co lidé potřebují, kde je to nejvíce zapotřebí, a tím nejefektivnějším možným způsobem. Prostřednictvím ESSN bude náš příspěvek účinněji zaměřen na zranitelné uprchlíky. Je to změna postupu  při poskytování mezinárodní humanitární pomoci. Rád bych využil této příležitosti a  pochválil Turecko za jeho jedinečnou velkorysost při podpoře uprchlíků v zemi,“ uvedl komisař pro humanitární pomoc a řešení krizí Christos Stylianides.

„Turecký Červený půlměsíc je hrdým partnerem Evropské unie, Světového potravinového programu a tureckého ministerstvo pro rodinu a sociální politiku v této inovativní iniciativě; tento jedinečný program má za cíl zachovat důstojnost zranitelných uprchlíků a umožnit jim finančně dostat se na úroveň, která jim může umožnit posílat své děti do škol a koupit náležitosti, které potřebují k udržení své rodiny, “ řekl předseda tureckého Červeného půlměsíce Dr. Kerem Kınık.

Od října 2016 budou měsíční peněžní převody na elektronické platební karty věnované uprchlíkům v nouzi napříč celým Tureckem. Hotovostní karta je účinný způsob, jak podporovat rodiny při nákupu toho, co nejvíce potřebují, nadto poskytující jim důstojnost volby.

Uprchlíci budou mít možnost nakrmit a ubytovat své rodiny a posílat své děti do školy. Vzhledem k tomu, že peníze budou vynaloženy na místních trzích, bude nový systém rovněž podporovat místní ekonomiku.

Tolik potřebná humanitární pomoc dosáhne v celé zemi v prvním čtvrtletí roku 2017 na jeden  milion uprchlíků.

Program, který byl vypracován a realizován v úzké spolupráci s tureckým Červeným půlměsícem, bude vycházet ze stávajících systémů poukázek a odborných znalostí tureckého ministerstva pro rodinu a sociální politiku v rámci koordinace tureckým národním úřadem pro pomoc v katastrofách (Disaster Management – AFAD).

Turecký integrovaný informační systém sociální pomoci (ISAIS) bude sloužit k integraci ESSN s vládními systémy.

ESSN byl navržen tak, aby dodržoval humanitární zásady lidskosti, neutrality, nestrannosti a nezávislosti, přičemž je ukotven na udržitelné veřejné systémy s dosahem pro celou zemi.

Souvislosti

Turecko v současné době  hostí přes 3 miliony uprchlíků. Přes 90 % z nich žije mimo uprchlické tábory.

ESSN je součástí 3 mld. € poskytovaných EU a jeho členskými státy v rámci “Nástroje pro uprchlíky v Turecku” (“Facility for Refugees in Turkey” pro léta 2016-2017 k poskytnutí pomoci uprchlíkům a hostitelským komunitám v Turecku. Je navržen pro zajištění potřeb těch nejzranitelnějších maximálně vyčerpávajícím a koordinovaným způsobem.).

Smlouva s potravinovým fondem pomoci OSN navýší sumu 164 milionů € na humanitární pomoc a zvýší celkovou kontrahovanou částku na humanitární a ostatní akce podle nástroje pro uprchlíky v Turecku na 652 mil. €. Z toho bylo dosud uvolněno 181 mil. €.

Pokud představitelé Komise pokládají za správné spíše ocenit v tomto případě snahu Turecka pomoci uprchlíkům, neměli by někteří čeští občané nadále projevovat svou civilizační úroveň, která se za českého předsednictví EU už projevila objednávkou plastiky zobrazující členské státy EU tak, že jeden stát tušil frivolnost a nepřipustil to, jiný stát kus plastiky vztahující se k jeho zemi prosadil stáhnout, protože byl urážlivý; když se skupina vtipálků, které dokonce má pochopení u části justice uráží symbol představitele státu, nebylo by dobré i na veřejnoprávní úrovni klást otázky, co bude, když se dosavadní opatření neosvědčí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno