[quote]V současnosti se na udržitelnost klade skutečně velký důraz a začínají to pociťovat i firmy a výrobci obalů. Nejedná se jen o trend a rozmar moderní doby, ale především o ochranu životního prostředí a šíření povědomí o této problematice.[/quote]

  1. Značení obalů

Na každém obalu by mělo být uvedeno, zda se dá obal recyklovat a jakým způsobem ho lze po použití co nejefektivněji a nejekologičtěji zlikvidovat.

Žijeme v digitální době a zákazníci jsou o dané problematice dobře informování, proto je důležité obaly jasně značit a spotřebitele instruovat. Pokud je daný plastový obal rozložitelný, co by měl uživatel udělat pro to, aby se obal skutečně rozložil? Upřímnost vůči zákazníkům je zde samozřejmostí.

  1. Jasný přístup

Problémem řady velkých společností a výrobců obalů je jejich přístup k budování vztahů s veřejností a komunikaci se zákazníky. Naštěstí jde doba neustále dopředu a firmy začínají hledět do udržitelné budoucnosti.

Zákazníci si dobře všímají, jak které firmy a značky přistupují k problematice ochrany životního prostředí. Pokud daná společnost slíbí, že začne své výrobky balit do recyklovatelných obalů, měla by také informovat své zákazníky, jak tento slib hodlá naplnit. Poskytnout cenné zdroje informací, spojit se s neziskovými organizacemi a být i na obalech svých výrobků naprosto upřímní. Takto společnost promlouvá ke svým zákazníkům – a oni na to slyší.

  1. Bioplasty vedou

Jelikož bioplasty právě zažívají svůj boom a trend vertikálního pěstování plodin se slibně rozvíjí, jsme na dobré cestě k výrobě ekologických plastů vyráběných z rostlinných surovin.

Na druhou stranu se ale některé rozložitelné materiály (kupříkladu PLA) bez zásahu člověka plně nerozloží. Takové materiály musí být průmyslově zlikvidovány, na což je třeba vynaložit též nějaké zdroje a energii, takže životnímu prostředí mohou paradoxně ještě více uškodit.

  1. Lehké obaly na vzestupu

Co nejméně materiálu, co nejnižší cena, co nejmenší dopad na životní prostředí nejen při výrobě, ale též při přepravě – to je princip lehkého balení.

Není to špatný nápad, ale v mnoha případech se nevyplatí jej realizovat. Pokud je návratnost pro daný materiál nízká, pak může princip lehkého balení přicházet v úvahu, protože se tímto způsobem též vyprodukuje méně odpadu. Ale jakmile se návratnost začne pomalu zvyšovat, ztrácí tato strategie nejen z ekologického, ale také z ekonomického hlediska smysl.

Je tedy na místě tento přístup z dlouhodobého hlediska řádně zvážit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno