[quote]Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet se snaží zaměstnávat více žen na pozici pilotů. Jejím cílem je, aby ženy tvořily pětinu nově přijatých pilotů. Informoval o tom včera zpravodajský server BBC.[/quote]

Globálně se ženy na celkovém počtu pilotů komerčních letadel podílejí pouze třemi procenty, uvedla firma. V easyJetu nyní pracuje 164 pilotek, z toho 62 jsou kapitánky. Pro easyJet létá i nejmladší kapitánka na světě, šestadvacetiletá Kate McWilliamsová.

Ředitelka easyJetu Carolyn McCallová uvedla, že se těžko najde druhá taková prestižní profese, kde by ženy byly podobně nízce zastoupeny. Letecké odvětví podle ní musí zapracovat na odbourávání předsudků, že jde o mužskou práci a že mohou ženy pracovat jen jako palubní personál.

„Stále si myslím, že kolem pilotování letadel existují stereotypy, a to ze strany pasažérů, dokonce i pasažérek. Je zde zakořeněný postoj, že ženy letadla nepilotují,“ řekla McCallová.

Britská letecká asociace pilotů Balpa iniciativu easyJetu vítá.

„Když chcete být pilotem, důležité mají být vaše schopnosti, ne váš původ, ekonomická situace nebo pohlaví,“ uvedla její zástupkyně Wendy Purseyová.

Zdroj: ČTK