[quote]Německé aerolinky Air Berlin prodaly za 300 milionů eur (8,1 miliardy Kč) svůj nepřímý podíl 49,8 procenta v rakouské letecké společnosti Niki aerolinkám Etihad. Air Berlin tak získají další finanční pomoc od svého akcionáře, kterým je právě Etihad. Prodej podílu ve společnosti Niki je součástí širšího restrukturalizačního plánu, který Air Berlin představily v září.[/quote]

Společnost Etihad koupila v roce 2012 v Air Berlin podíl 29 procent a předpokládala, že tyto aerolinky využije k posílení své evropské sítě. Air Berlin od roku 2008 hospodaří téměř stále se ztrátou. Jedinou výjimkou byl rok 2012, kdy firma skončila v zisku díky tomu, že za 185 milionů eur prodala svůj věrnostní program firmě Etihad.

Hospodaření aerolinek Air Berlin letos nepříznivě poznamenal růst konkurence na trasách do turistických destinací v západním Středomoří. Nyní se aerolinky plánují více orientovat na dálkové lety a doufají, že se tím dostanou ze ztráty.

Niki převezme od léta příštího roku trasy Air Berlin do turistických destinací jako jsou Kanárské ostrovy, Severní Afrika a Turecko. Etihad přesune firmu Niki do nových aerolinek zaměřených na lety do turistických destinací, které Etihad vytvořil s evropskou cestovní kanceláří TUI. V nových aerolinkách bude vlastnit 24,8 procenta TUI, 25 procent Etihad a zbývajících 52 procent bude mít pod kontrolou rakouská nadace Niki Privatstiftung.

„Touto transakcí zjednodušujeme náš podnikatelský model, snižujeme závislost na sezonních destinacích a zlepšujeme naši finanční situaci,“ uvedl generální ředitel Air Berlin Stefan Pichler.

Aerolinky se dále chtějí zaměřit i na firemní klienty a jejich cesty do Německa, Itálie, Skandinávie a východní Evropy.

Zdroj: ČTK