[quote]Evropský výrobce letadel Airbus loni zvýšil dodávky zákazníkům o osm procent na rekordních 688 letounů, čímž snadno překročil vlastní plán. Pátým rokem po sobě ale zaostal za svým americkým konkurentem Boeing, který dodal klientům o 60 strojů více a zůstal největším výrobcem a dodavatelem letadel na světě. Airbus ale včera také uvedl, že díky silnému růstu v závěru roku znovu překonal svého hlavního soupeře co do počtu zakázek.[/quote]

Airbus původně odhadoval, že loni dodá zákazníkům přes 650 letadel. Finanční ředitel společnosti později stanovil neoficiální cíl na více než 670 letounů.

Airbus za loňský rok získal nové zakázky na 731 letounů. Boeing minulý týden oznámil, že jich přijal 668, což bylo 80 letadel pod plánem, uvedla agentura Reuters.

Oběma výrobcům se přitom loni zakázky proti předešlému roku výrazně snížily, Airbus jich předloni zaznamenal 1029. Šéf prodeje Airbusu John Leahy varoval před dalším poklesem v letošním roce. Dodávky zákazníkům by ale měl Airbus ještě několik let postupně zvyšovat, řekl Leahy.

Airbus takřka polovinu loňských zakázek, konkrétně 321, zaúčtoval až v posledním měsíci roku. Mezi ně patří dohoda o prodeji zhruba stovky letounů íránskému přepravci IranAir, z nichž první měl Airbus dodat do Íránu včera.

V letošním roce Airbus dodá klientům více než 700 letadel, řekl generální ředitel společnosti Fabrice Brégier. Konkrétní předpověď slíbil 22. února, kdy Airbus oznámí výsledky hospodaření za loňský rok.

Zdroj: ČTK