Význam spolupráce je v odvětví logistiky tak významný, že ho nelze přecenit. Poskytovatelé logistických služeb působí v rámci dodavatelských řetězců a musí spolupracovat nejen s výrobci či maloobchodníky, ale také s dalšími logistickými a dopravní společnostmi. V tomto kontextu hrají důležitou roli profesní organizace – logistické asociace. Obrátili jsme se proto na Alfonze Antoniho, viceprezidenta Evropské logistické asociace (European Logistics Association, ELA) a zeptali se ho, jaké vyhlídky má logistická spolupráce ve střední Evropě.
Domníváte se, že existuje možnost nějaké užší spolupráce logistických společností ve středoevropském regionu?
Spolupráce mezi logistickými společnostmi stojí vždy v centru pozornosti. Důvodem je nutnost snižovat náklady, zvyšovat efektivitu, flexibilitu a podobně. V této oblasti existuje řada pozitivních vyhlídek, nicméně i zde mohou být některé negativní momenty, například problémy spojené s antimonopolními opatřeními ze strany Evropské unie.
Na západoevropském trhu existuje řada živých příkladů spolupráce (a to nejen mezi 3 PL), třeba oceněné firmy ELA Supply Chain 2015 nebo Pepsi-Nestlé. Jistě proto uvidíme i příklady středoevropské spolupráce, nicméně i ta bude následovat západoevropské vzory.
Má střední Evropa společné problémy, které ji spojují z logistického hlediska?
Střední Evropa je určitě velký trh, vezměme si Polsko se 40 miliony obyvatel, Rumunsko s téměř 30 miliony nebo Českou republiku a Maďarsko, které mají po 10 milionech obyvatel. I problémy jsou téměř stejné: nutnost vypořádávat se se stále vyššími logistickými požadavky ze strany klienta či konečného spotřebitele, s nižší hustotou méně rozvinuté infrastrukturní dopravní sítě (dálnice, přístavy, železnice, ale také informační a komunikační technologie) v porovnání se západoevropským trhem.
My ve střední Evropě máme vysokou znalostní základnu, odborníky, studenty, profesory, máme i své osvědčené postupy, ale potřebujeme rozvinutější infrastrukturu (a sem patří i právní prostředí a bankovní infrastruktura!), abychom mohli konkurovat například trhům, jako je Benelux nebo německému logistickému trhu.
Mohla by takováto spolupráce přinést výrazné výhody?
Pokud by tyto země dokázaly využít svůj tržní a znalostní potenciál s propojeným plánem rozvoje infrastruktury, pak by to mohlo být zajímavé nejen pro Evropu, ale také třeba z čínského nebo amerického hlediska. My ve střední Evropě bychom měli představovat náš region jako logistickou, tržní a obchodní entitu, jinak nebudeme důležití. Samozřejmě, že naše země jsou různé, máme různé kultury i historii, ale v tomto případě musíme ukazovat jednu tvář, jestli rozumíte, co tím myslím.
Jaká by mohla být role evropské sítě European Logistic Portal?
Protože cílem evropské sítě European Logistic Portal je sjednocovat i lokalizovat logistickou komunitu a přinášet zpravodajství a informace z regionu, mohla by tato síť portálů hrát důležitou roli a prokázat, že umíme být, je-li to nutné, jedním logistickým kontaktním místem pro kohokoli, současně však, že také dokážeme být decentralizovaní. Všechny portály zapojené do sítě Eurologport by mohly ukazovat podnikatelské sféře, jak takové strategie uvádět do praxe.