[quote]Italská letecká společnost Alitalia se předběžně dohodla se zástupci odborů na snížení počtu zaměstnanců a mezd. Dohoda je nutná k udržení ztrátových aerolinek v činnosti, protože umožní firmě získat další finanční pomoc od akcionářů, uvedla agentura Reuters. Dohodu musí ještě schválit v tajném hlasování zaměstnanci Alitalie.[/quote]

Po dlouhém jednání se firma a odbory dohodly, že sníží plánované propouštění zaměstnanců pozemního personálu na zhruba 1700 z původních 2037 osob. Mzdy leteckého personálu klesnou o osm procent místo původně plánovaných až 30 procent, uvedla šéfka odborového svazu CGIL Susanna Camussová.

Vláda doufala, že se podaří získat silnou podporu pro plán, a společnost tak bude moci požádat své akcionáře o další hotovost. Akcionáři aerolinek jsou Etihad Airways s podílem 49 procent a dvě přední italské banky Intesa Sanpaolo a UniCredit.

Podle jednoho ze členů odborového svazu CGIL vedení firmy požádalo odbory, aby se hlasování o dohodě uskutečnilo již příští týden. Podle odborů však zřejmě nebude možné tak rychle hlasování zorganizovat. Společnost chce, aby se hlasování uskutečnilo rychle, protože o finanční pomoc může požádat až po hlasování.

Hodnota balíku finanční pomoci pro Alitalii činí dvě miliardy eur (53,4 miliardy Kč). Jeho součástí je finanční injekce 400 milionů eur, která má udržet aerolinky ve vzduchu v případě, že záchranný plán nebude fungovat tak, jak se očekává. Polovinou se na finanční pomoci budou podílet aerolinky Etihad a polovinou banky. Vláda je připravena poskytnout garance za peníze poskytnuté bankami.

Alitalia byla za 70 let své existence v zisku jen několikrát. Navzdory několika reorganizacím a finančním injekcím je firma stále ztrátová.

Společnost se podle nejnovějšího podnikatelského plánu chce vrátit k zisku do konce roku 2019. Kromě propouštění a snižování mezd plán počítá i se zavedením služeb podobných těm, jaké nabízejí nízkonákladové společnosti, což by mělo zvýšit příjmy firmy. Nízkonákladové aerolinky jsou pro Alitalii velkým konkurentem, nízkonákladovým přepravcům se podle Alitalie již podařilo ovládnout téměř polovinu italského trhu.

Zdroj: ČTK