Podle mluvčího společnosti Karla Taschnera Amazon od projektu odradilo jednání brněnských zastupitelů.
„Vzhledem k předchozímu rozhodnutí brněnských zastupitelů jsme dospěli k závěru již dále neusilovat o investici v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa,“ řekl Taschner.
Narážel tím na to, že zastupitelstvo města nechtělo opakovaně povolit prodej pozemků pro stavbu haly. K tomu došlo až v květnu, to už ovšem zase Amazon s Brnem nepočítal.
I přes dnešní vyjádření není ještě podle brněnského primátora Romana Onderky vše ztracené.
Někde podle něj Amazon logistické centrum někde v Evropě postavit musí – pro Brno či jižní Moravu může hrát to, že by to tam bylo s nejmenšími problémy. „Malá naděje ještě pořád je,“ poznamenal primátor.
Podobně to vidí i Onderkův náměstek Oliver Pospíšil.
„Mě především překvapila potřeba Amazonu sdělovat tak neurčitou a prázdnou zprávu, jakou jsme prostřednictvím médií obdrželi. Domnívám se, že není ještě všem dnům konec a až zjistí, že všude má mince dvě strany, tak Brno bude připraveno,“ řekl Pospíšil.
Také podle Tomáše Budaře, ředitele developerské společnosti CTP Invest pro jižní Moravu, se závažnost dnešního prohlášení teprve ukáže. Právě CTP Invest měla logistické centrum stavět.
„Amazon nemá alternativu k Brnu, nepodepsal s jiným developerem ani s jiným vlastníkem pozemku projekt někde jinde, to znamená, že to ukáže pouze čas,“ řekl Budař.
Proti dohodě o výstavbě centra se od začátku stavěli brněnští zastupitelé ODS. Jejich předseda, starosta Brna – střed Libor Šťástka si myslí, že šlo hlavně o zájmy developera.
Tomáš Budař z CTP Invest sice tvrdí, že pozemky, které jim Brno pronajalo, je možné využít jen pro investici Amazonu a jiné využití pozemků není možné bez smluvního dodatku, Šťástka to však nepovažuje za dostatečnou záruku.
„Celý ten smluvní vztah je od začátku mezi městem Brnem a developerem, tedy firmou CTP, nikoli mezi městem a Amazonem, to znamená smlouvu máme s developerem, územní plán se na základě tlaku developera změnil, takže dnes kromě moderních technologií výroby a vývoje v této části města Brna může být také chemická výroba, mohou tam být kafilerie, může tam být jakékoli skladiště…,“ poznamenal Šťástka.
Kromě Brna jednal Amazon i o stavbě haly v Dobrovízi u Prahy, tam se nakonec obě strany dohodly. Podle Taschnera už se tam začalo stavět.
„V souladu s našimi plány zde budeme schopni otevřít distribuční centrum v létě 2015,“ poznamenal.