[quote]Hnutí ANO chce na dnešním zasedání dozorčí rady změnit složení představenstva Českých drah. Podobně jako během předchozího zasedání má jít o křeslo člena představenstva ČD zodpovědného za techniku, servis a majetek Františka Bureše. Bod týkající se personálních otázek ve vedení státního dopravce je zařazen na program jednání. Podrobnosti k personálním změnám České dráhy odmítly komentovat.[/quote]

Prakticky stejnou obměnu se hnutí, za které je ve vládě i ministr dopravy Dan Ťok, snažilo prosadit na únorovém zasedání dozorčí rady. Tehdy se ale rada k projednání tohoto bodu nedostala s tím, že s návrhem nesouhlasili radní spjatí s koaličními ČSSD a KDU-ČSL. Podobně jako samotné ČD otázku personálních změn ve vedení drah nekomentoval ani předseda dozorčí rady a Ťokův náměstek Milan Feranec.

Bureš se stal členem představenstva ČD v říjnu 2014. Do té doby působil jako šéf drážní dceřiné společnosti Dílny pro opravy vozidel (DPOV) v Přerově. I v představenstvu národního dopravce má na starosti především problematiku opravárenství.

O změnách ve vedení dopravce začal ministr dopravy mluvit ke konci loňského roku v souvislosti s vlekoucím se převodem nádražních budov z Českých drah na Správu železniční dopravní cesty. Vedení Českých drah jej původně prosazovalo. Poté ale Evropská unie převod schválila za podstatně horších finančních podmínek, než s čím dráhy původně počítaly. Místo původních zhruba šesti miliard souhlasila EU s prodejem zhruba 1500 nádražních budov a převodem části zaměstnanců z ČD na správu železnic za cenu zhruba poloviční. Postoj vedení ČD k prodeji přestal být jednoznačný.

Aktuální odhad ceny pracuje s částkou 3,2 miliardy korun, kterou na základě takzvané výnosové metody stanovila poradenská společnost PwC. „Jestli se členové dozorčí rady nebo představenstva drah rozhodnou, že tuto metodu i po schválení vládou neodsouhlasí, tak to už jde mimo mé pravomoci. Já se pak začnu možná zamýšlet nad tím, zdali máme správnou dozorčí radu a představenstvo a budu to řešit,“ řekl loni v polovině října ministr. Zároveň uvedl, že bude požadovat vypracování detailní koncepce dalšího nakládání s nádražními budovami, aby v majetku ČD dále nechátraly a dokázaly si na svůj provoz vydělat.

Zdroj: ČTK