zdroj: www.pixabay.com

[quote]Saúdskoarabská státní ropná společnost Aramco plánuje postavit největší loděnice v oblasti Perského zálivu. Firma podepsala dohodu s dalšími třemi společnostmi o vytvoření společného podniku, který bude mít na starosti projekt v hodnotě 5,2 miliardy USD (123 miliard Kč), uvedla agentura Reuters. Projekt má pomoci snížit závislost domácí ekonomiky na ropě.[/quote]

Nízké ceny ropy prudce zpomalily ekonomiku Saúdské Arábie. Země se proto nyní snaží vytvářet pracovní místa ve zpracovatelském sektoru a začít produkovat zboží a služby, které tradičně dovážela.

Firma Aramco podepsala dohodu s National Shipping Co. of Saudi Arabia (Bahri), což je státem kontrolovaná společnost, která přepravuje ropu pro Aramco, strojírenskou firmou ze Spojených arabských emirátů Lamprell a jihokorejskou Hyundai Heavy Industries. Loděnice se mají nacházet na východní pobřeží a podle kapacity produkce a velikosti mají být největší v Perském zálivu.

Výroba má začít v roce 2019, plné kapacity má dosáhnout v roce 2022. Podnik by měl být schopen vyrobit ročně čtyři plovoucí ropné plošiny a více než 40 plavidel, včetně tří obřích ropných tankerů, tzv. VLCC.

Vláda poskytne na projekt 3,5 miliardy USD. Zbytek bude financovat společný podnik. Aramco bude ve společném podniku vlastnit podíl 50,1 procenta, Lamprell 20 procent, Bahri 19,9 procenta a Hyundai deset procent.

Zdroj: ČTK