[quote]Ve vojenském újezdu Hradiště v Karlovarském kraji má do čtyř let vzniknout výcvikové středisko armády se stálou posádkou 200 – 300 vojáků. Armáda chce ulehčit výcvikovému středisku a vojenské akademii ve Vyškově, jehož kapacita přestává stačit. Novinářům to řekl náčelník Generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář. Armáda chce s Karlovarským krajem spolupracovat i ve využití letiště nebo možným zřízením vojenské střední školy.[/quote]

,,Ten prostor má úžasné schopnosti. Je to výcvik pozemních jednotek, dělostřeleckých jednotek, máme tady protiletadlovou střelnici a další prostory pro celou škálu činností, které Armáda České republiky potřebuje cvičit,“ řekl Bečvář.

Armáda chce rozšířit prostory správního střediska v Radošově a navýšit jeho kapacitu, aby mohlo sloužit pro stálé působení útvaru praporního typu. Pak by tam na výcvik přijížděli vojáci, kteří absolvovali nábor do různých armádních útvarů.

Vyškov je podle Bečváře na hranici kapacitních možností. Na zřízení nového výcvikového střediska plánuje armáda vynaložit stamiliony korun. Vojáků v armádě totiž přibývá – armáda nabírá ročně zhruba 2000 rekrutů a narůstá i počet aktivních záloh. V západních i severních Čechách přitom působí vojáků minimum.

Armáda chce i proto působení v kraji rozšířit. Její letadla by mohla přistávat a doplňovat palivo i na letišti v Karlových Varech. Bude ale nutné zřídit odstavné plochy a zázemí, aby nenarušovalo civilní provoz letiště. Na letišti by pak mohla třeba v době velkých akcí typu karlovarského filmového festivalu dočasně zůstávat i letecká záchranná služba, která jinak létá z Líní v Plzeňském kraji.

Ministr obrany Martin Stropnický  dodal, že už v příštím školním roce by mohla v kraji vzniknout při některé civilní škole jedna či dvě třídy oborů vojenské střední školy. V případě zájmu mezi uchazeči by mohla být v kraji vybudována i samostatná škola.

,,V Karlovarském kraji vybudujeme výcvikové centrum pro západní Čechy. Počet vojáků roste a potřebujeme nové kapacity. Na karlovarském letišti, které je jedním z našich záložních, vznikne také pracoviště vzdušných sil. Rádi bychom v kraji rovněž spustili pilotní projekt v oblasti středního vojenského školství,“ napsal k tomu Stropnický na twitteru.

Podle hejtmanky kraje Jany Vildumetzové  je nárůst počtu vojáků nutný ke zlepšení pocitu bezpečí. V regionu dříve pobývalo 20.000 vojáků, je jich tam 185. Kraj má přitom 240 kilometrů dlouhou hranici s Německem.

,,V kraji navíc klesá počet obyvatel, mladí lidé se do kraje nevracejí. Pokud by se tady vybudovalo výcvikové středisko a střední vojenská škola, dá se předpokládat, že by tady tito studenti mohli zůstat,“ dodala Vildumetzová.

Kraj chce s armádou a ministrem o spolupráci podepsat memorandum.

Vojenský újezd Hradiště s rozlohou 28.000 hektarů je největší výcvikový prostor české armády. Vznikl v roce 1953. Teď slouží k polnímu výcviku jednotek a útvarů armády, výcviku protiletadlových jednotek krátkého dosahu české armády i NATO. Cvičí zde i jednotky, které se připravují na mírové mise, aktivní zálohy, záchranné prapory, složky integrovaného záchranného systému nebo speciální jednotky policie.

Zdroj: ČTK