Zdroj: Archiv

[quote]Dopravní společnost Arriva Morava se pokusí převést případnou třímilionovou pokutu za to, že včera na Jesenicku a Šumpersku kvůli stávce řidičů nevyjela většina regionálních autobusových spojů, na organizátory protestní akce z Odborového svazu dopravy. Informoval o tom mluvčí Arriva Morava Roman Herden. Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Víta Samka za stávkové škody ale odpovídá zaměstnavatel.[/quote]

V Olomouckém kraji se včera ráno ke stávce připojilo 120 řidičů autobusů společnosti Arriva Morava na Šumpersku, Jesenicku, v Mohelnici a Zábřehu. Například na Šumpersku nevyjelo 960 z 1045 autobusových spojů.

Olomoucký kraj, který si autobusovou dopravu u firmy Arriva Morava objednal, poté oznámil, že podle smlouvy bude po dopravci vymáhat zhruba třímilionovou sankci.

„V případě, že by nám objednatel udělil pokutu, budeme hledat cestu, jak ji přenést na odborový svaz dopravy, který stávku zorganizoval a je za ni odpovědný,“ uvedl Herden.

Podle právníků odborové centrály by ale firma musela nejdřív prokázat, že stávka řidičů za vyšší mzdy a lepší podmínky byla nezákonná. Právo na stávku zaručuje Listina základních práv a svobod.

„Škodu ze stávky nese zaměstnavatel. Zaměstnanec odpovídá jen za škodu, kterou by sám způsobil, například pokud by něco rozbíjel. Samotné zastavení práce a vzniklá škoda zaměstnavateli je právě ten nátlakový prostředek, kterému mohla firma předejít,“ uvedl místopředseda ČMKOS a šéf odborových právníků Vít Samek.

Předák ČMKOS Josef Středula už dřív uvedl, že centrála v případě potřeby poskytne stávkujícím právní pomoc.

Podle Herdena na Šumpersku a Jesenicku kvůli stávce včera ráno nevyjela naprostá většina regionálních autobusových spojů. Na pravidelné linky v těchto horských okresech ráno sice vyjelo několik autobusů, podle odborářů se ale většina řidičů do stávky zapojila. V ostatních částech Olomouckého kraje jezdily autobusy bez omezení.

Firmě Arriva Morava se podle Herdena od rána podařilo na Šumpersku a Jesenicku postupně zajistit provoz 148 autobusových spojů. Povoláni byli i řidiči společnosti Arriva Morava z ostatních částí kraje.

Stávka řidičů autobusů včera ráno zkomplikovala obyvatelům Šumperska a Jesenicka dopravu do práce a škol. Lidé museli nasednout do vlaků, automobilů nebo několik kilometrů dlouhou trasu v ranním sychravém počasí zvládnout na kole či pěšky.

Zdroj: ČTK