[quote]Asistenti přepravy, kteří od počátku dubna dohlížejí na pořádek a bezpečnost ve vybraných spojích ostravské městské hromadné dopravy, vyvolali vlnu kritiky. Vedení města dokonce z řad představitelů některých organizací čelí nařčení, že jde o rasismus a diskriminaci. Náměstek primátora pro dopravu Lukáš Semerák to odmítá, podle něj je opatření jen reakcí na stav, kdy část cestujících dlouhodobě odmítala respektovat pravidla přepravy, nebojí se revizorů a neplatí za jízdenky.[/quote]
Ostravský dopravní podnik zaměstnává osm asistentů přepravy. Plánuje jich až pět desítek. Speciálně vyškolení bývalí revizoři mají za úkol, často za doprovodu strážníků, černým pasažérům zabránit nastoupení do tramvaje. Zakázat to mohou i lidem špinavým, hlučným či s objemnými zavazadly.
„Je daleko účinnější nepřizpůsobivé osoby do vozidla nevpustit, než pak následně složitě řešit důsledky jejich chování,“ uvedl Semerák.
Toto opatření platí od začátku dubna a už stihlo vyvolat vlnu odporu a emocí. Na město se podle Semeráka obracejí jak někteří dotčení cestující, tak i představitelé romských organizací. Semerák ale tvrdí, že Dopravní podnik Ostrava dodržování přepravního řádu vyžaduje po všech cestujících.
„Za zcela absurdní považuji množící se nařčení, že v důsledku činnosti asistentů se opakovaně nedostaly do školy romské děti, které byly zvyklé cestovat bez platné jízdenky,“ řekl.
S asistenty počítá dopravní podnik i do budoucna. Jejich počet chce zvýšit. Rozšířit by se pak měl i počet spojů, které budou kontrolovat. Nyní se osm prvních zaměřuje jen na nejproblémovější linky.
Zavedení funkce asistenta je jen jedno z opatření, které ostravský dopravní podnik ve svých spojích zavádí. Dalším je instalace kamer a bezpečnostních tlačítek, kterými se cestující v nouzi propojí s policií.
Zdroj: ČTK