[quote]Asociace krajů se přidala ke kritikům rozšíření mýta na silnicích první třídy. Podle návrhu ministerstva dopravy se po roce 2019 rozroste počet zpoplatněných kilometrů na silnicích první třídy z 230 na 900. Nesouhlas s rozšiřováním mýta vyjádřila asociace v dopise ministru dopravy Danu Ťokovi. Informovala o tom včera mluvčí Asociace krajů ČR Štěpánka Filipová. Rozšiřování mýta už dříve kritizovali zástupci dopravců a Asociace malých a středních podniků a živnostníků.[/quote]

Ani ministerstvo dopravy, které návrh zpracovalo, není jeho bezvýhradným zastáncem.

„Já za hnutí ANO, za které sedím na ministerstvu dopravy, bych také nerozšiřoval mýto,“ uvedl začátkem února po jednání se zástupci Svazu průmyslu a dopravy Ťok.

Zastavit plánované rozšiřování mýta ale tehdy odmítl s tím, že jde o kompromis dohodnutý ve vládní koalici.

Proti rozšíření mýta v poslední době vystupovaly zejména Karlovarský, Moravskoslezský a Jihočeský kraj.

Plán na rozšiřování mýta vyplýval z loňského usnesení vlády, které ministerstvu nařídilo vypracovat strategii na zapojení alespoň 850 kilometrů silnic první třídy do systému elektronického mýta. Jeho prostřednictvím se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun, za loňský rok 9,89 miliardy korun.

Jednotný celostátní mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie, přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovenko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnou variantou.

Zdroj: ČTK