[quote]Tisíce aut zaměstnanců automobilky Škoda Auto denně zatěžují Mladou Boleslav a okolí. Podle odborářů je potřeba přijmout opatření, aby nekolabovala doprava. Pracovat by na nich mělo jak město, tak firma Škoda Auto. Odboráři navrhují změny dopravního režimu ve městě. Informoval o tom včera týdeník Škodovácký odborář.[/quote]

„Například bychom byli rádi, kdyby se realizoval připravovaný projekt osazení semaforů odpočítáváním doby, kdy padne zelená. Řidič se tak bude moci lépe připravit na okamžik, kdy se může rozjet, a doprava by mohla být plynulejší,“ řekl týdeníku předseda podnikové rady Škoda Auto Jaroslav Povšík.

V Mladé Boleslavi pracuje v automobilce přes 20.000 lidí, ne všichni ale jezdí do práce autem.

Odpočítávání doby na semaforech podle Povšíka funguje například v Německu, kde plynulosti dopravy pomáhá.

„Byla by to účelná investice,“ řekl.

Podle něj je také důležité urychlit přípravu mimoúrovňového křížení Průmyslové ulice a třídy Václava Klementa v Kosmonosech. Část vozů by tuto křižovatku projíždělo pod zemí, čímž by se kapacita pro průjezd ve všech směrech zvýšila. Při střídání ranní a odpolední směny se v Průmyslové ulici i třídě Václava Klementa tvoří dlouhé kolony.

„Byl by to pak hlavní dopravní tah pro Škodovku. K takové investici by ale bylo nutné uvolnit zhruba 700 milionů korun,“ řekl Povšík.

Třída Václava Klementa se má podle Škodováckého odboráře v brzké době rozšířit o další jízdní pruhy od Bondy centra až ke křižovatce s Průmyslovou. Už v minulosti dopravě částečně ulevila nová severovýchodní tangenta, která umožňuje rychlejší průjezd od Bondy centra k dálnici D10.

Škoda Auto začátkem ledna otevřela u šesté brány parkovací dům pro 1150 aut. Do stavby investovala zhruba 162 milionů korun. Město to přivítalo, neboť zaměstnanci automobilky parkovali na sídlištích kolem závodu.

Otevření parkovacího domu přineslo dopravní změny. Na křižovatku ulic Štefánikova a Dukelských hrdinů, do které ústí výjezd z parkovacího domu, byly instalovány semafory kvůli očekávanému silnému provozu. Řada ulic v okolí se stala jednosměrnými, aby si řidiči nemohli zkracovat cestu na hlavní tahy. Automobilka ve spolupráci s městem navíc zrekonstruovala nebo postavila několik přístupových cest k parkovacímu domu, mimo jiné i přivaděč k dálnici D10, která vede jihovýchodně od závodu.

Větší problémy s dopravou než v Boleslavi řeší Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku. Například server iDNES.cz tam uspořádal přímý videopřenos z kolon, které se u brány podniku tvoří, upozorňuje škodovácký týdeník. Jediným řešením by byla výstavba nové silnice, která by část dopravy z jediné silnice vedoucí k závodu ústící na kruhovém objezdu u Solnice odklonila.

Zdroj: ČTK