[quote]Nevzhledné buňky na autobusovém nádraží v Liberci možná do několika let zmizí. Modernizace dopravního terminálu v krajském městě bude zřejmě patřit mezi pět prioritních v oblasti dopravy v rámci Integrovaného plánu rozvoje území Liberec – Jablonec nad Nisou (IPRÚ). Dalšími jsou dopravní terminál v Jablonci, parkovací dům u krajské nemocnice, nákup nových autobusů a rozšíření sítě cyklostezek. Shodli se na tom zástupci Liberce, Jablonce, okolních obcí a Libereckého kraje. Návrh ještě čeká na potvrzení řídícím výborem IPRÚ, sdělil mluvčí liberecké radnice Jan Král. K dispozici na tyto projekty by mělo být z IPRÚ 470 milionů korun.[/quote]

O modernizaci autobusového nádraží v Liberci se mluví už roky. Areál nástupišť byl modernizován v polovině 90. let minulého století, na vybudování důstojného zázemí však tehdy nezbyly peníze. Cestujícím tak od té doby slouží provizorní objekt poskládaný ze stavebních buněk, které jsou ostudou města. Kritizují ho i cestující, překvapeni jsou hlavně ti, kdo do krajského města přijíždějí poprvé. Výstavba nové haly si odhadem vyžádá 70 milionů korun. Spojená by měla být s vybudováním parkovacího domu.

Sousední Jablonec chce stavbu svého terminálu spojit s prodloužením tramvajové trati do centra a vytvořením parkoviště. Náklady se odhadují na stovky milionů. Jablonec ale zatím ani nerozhodl, kudy by měla prodloužená trasa tratě vést.

Zatím ve fázi příprav je také vybudování nového parkovacího domu v areálu nemocnice v Liberci, který by měl pomoci vyřešit nedostatek parkovacích míst v největším krajském zdravotnickém zařízení. Mezi prioritní projekty patří rovněž zlepšení podmínek pro rozvoj cyklistické dopravy. Zejména půjde o výstavbu páteřní cyklostezky mezi Libercem a Jabloncem a na ni navazující úseky z okolních obcí.

„K cyklostezkám se budeme scházet i nadále, abychom průběžně aktualizovali, které konkrétní úseky se budou financovat v rámci IPRÚ. Na cyklostezky je totiž možné získat zdroje i v rámci přeshraničních projektů či ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ řekl náměstek libereckého primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Evropské dotace by měly také umožnit Dopravnímu podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou nákup až 20 nových bezbariérových autobusů na alternativní pohon. Další stamiliony by měly směřovat do modernizace tramvajové trati v Liberci a meziměstské mezi krajským městem a Jabloncem.

IPRÚ navazuje na integrované programy rozvoje měst z minulého programovacího období a teprve se připravuje. Ministerstvo pro místní rozvoj by ho mělo schvalovat v prvním čtvrtletí příštího roku.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno