[quote]Autobusy jezdící po Přerovsku zaplní v polovině března stovky knih. Půjde o tituly, které vyřadila ze svých fondů knihovna v Lipníku nad Bečvou. Do knih se mohou lidé po cestě nejen začíst, ale také si je odnést domů. Akce už má několikaletou tradici a pokaždé jsou tituly, které by jinak skončily ve sběru, zcela rozebrány. Letos se s lidmi vydají na cestu detektivky, ale i pohádky či naučná literatura, řekla pracovnice knihovny Alžběta Remešová.[/quote]

Akce se letos koná od 14. do 18. března. „Letos se chystáme dát do autobusů více jak 400 knih, je to více než v minulém roce. Tehdy jsme jich měli kolem 300 a všechny knihy si lidé rozebrali. To je i důvod navýšení počtu titulů,“ uvedla Remešová. Podle ní jde o vyřazené knihy, která jsou ve fondu knihovny duplicitní nebo jsou zastaralé. „Většina knih však má hezkou vazbu, do autobusů vybíráme ty, které za to stojí,“ dodala.

Organizátoři akce přitom mysleli nejen na dospělé cestující, ale i na děti. K dispozici jim bude směs titulů. „Jsou tam knihy pro dospělé, ale i naučná literatura, chybět nebudou například detektivky. Chystáme také dětskou literaturu včetně prózy a poezie. V každé zásilce by tak mělo být od každého něco,“ řekla Remešová. Dodala, že akce se každoročně setkává s velkým úspěchem, podle řidičů se na ni už dopředu ptají i cestující. Knihy zaplní dva autobusové spoje. Jeden z nich jezdí na trase mezi Lipníkem nad Bečvou a Přerovem, druhý autobus z Lipníku nad Bečvou zajíždí do okolních obcí a vozí obyvatele například z Týna nad Bečvou, Soběchleb, Horních Nětčic či Veselíčka.

Akci pořádá lipenská knihovna v souvislosti s měsícem čtenářů. Chce tím nalákat zájemce především k pravidelné četbě. Při této příležitosti se chystá využít také časopisy s nejrůznější tematikou, jejich balíčky po celý měsíc najdou lidé na více než 30 místech ve městě, zpříjemnit by jim tak měly čekání u lékaře, posezení v kavárně, vinárně či u kadeřnice. V plánu má knihovna během měsíce také autorské čtení se spisovatelkou románů pro ženy Markétou Harasimovou či prázdninové deskohraní.

Knihovna v Lipníku nad Bečvou nyní registruje zhruba 730 čtenářů, jejich počet postupně klesá. Vedení knihovny již dříve uvedlo, že lidé zřejmě méně čtou, ubývá také počet kmenových čtenářů ze starší generace.

Zdroj: ČTK