[quote]Jihomoravský kraj už několik let usiluje o rozšíření tarifu krajské integrované dopravy až do rakouského Retzu. Pokud by nebyla uzavřena dohoda s rakouskými drahami, které zajíždějí s vlaky do Znojma, zvažuje společnost Kordis JMK prodloužení autobusové linky právě ze Znojma, řekl na konferenci ve Vídni ředitel Kordisu Jiří Horský.[/quote]

Kvůli vysokým cenám jízdenek totiž tlačí lidé na Kordis, respektive Jihomoravský kraj, aby zavedl autobusovou linku, jejíž ceník by byl nezávislý na vůli rakouských drah. Nejlevnější jízdenkou je dnes EURegio Rakousko. Za jednu cestu dlouhou necelých 20 kilometrů cestující zaplatí 61 korun, za týdenní 569 korun.

„Na střední školu do Retzu jezdí 150 studentů ze Znojemska a tlaky z této strany jsou čím dál silnější. Prodloužení autobusové linky by nás nestálo téměř nic. Končí u hranic a jen by autobus dojel o kousek dál. Byla by to však škoda vzhledem k tomu, že se trať z Rakouska elektrizovala a modernizovala,“ řekl Horský.

Ze Znojma do Vídně stojí jízdenka například 269 korun na 90 kilometrů.

Rakušané se hájí tím, že existoval tarif, který umožňoval jezdit ze Znojma do Vídně levněji než z Retzu do Vídně.

„Cestující z Retzu si pak kupovali levnější jízdenky. Bohužel stále existuje rozdíl v kupní síle. Pracujeme však na tom, abychom vytvořili nějakou nabídku,“ řekl Michael Fröhlich z rakouských drah.

„V našich požadavcích nás podporuje i Dolní Rakousko, které vnímá potřebu tarifu umožňující snadnější cestování,“ uvedl Horský.

Jednou z možností, kterou Rakušané naznačili, je oboustranný přesah tarifu do sousední země. Se Slováky už se přitom Jihomoravský kraj domluvil na přesahu tarifů. V jiných krajích také funguje spolupráce s německými či polskými regiony. S Rakouskem jsou jednání nejkomplikovanější.

Od prosince by také mohl jezdit nový pár vlaků, který spojí Znojmo s Retzem. Ráno by jel ze Znojma a večer se vracel do Znojma.

„Jedná se o spoje, které dříve jezdily, ale rušily se v době ekonomické krize,“ řekl Horský.

Umožnily by studentům střední školy v Retzu snadnější dojíždění.

Zdroj: ČTK