[quote]Všechny tři automatické tahače Autopilot TAE500, které nahradí postupně tři manuálně řízené stroje ve společnosti Bosch Diesel s.r.o. v Jihlavě, jsou na místě a nastává čas pro klíčovou fázi – instalaci vozíků podle projektu, zkušební provoz a v průběhu září postupný náběh do ostrého provozu. Projekt s laserem naváděnými tažnými vozíky Toyota, který je prvním svého druhu v Evropě, realizuje Toyota Material Handling CZ.[/quote]

Automatizované řešení Autopilot částečně nahradí současný stav, to znamená zavážení výrobních linek obaly a odvážení hotových výrobků z jednotlivých stanovišť pomocí tažných souprav s tahači s lidskou obsluhou.

Automatizovaný milk-run ve výrobě pump do motorů představuje přibližně 1 000 metrů dlouhou trasu se dvěma okruhy a s mnoha naprogramovanými zastávkami. Po trase budou podle přesného jízdního řádu kroužit tři automatické soupravy BT Autopilot TAE500 s 3-5 vagonky převážejícími plné a prázdné KLT boxy.

„Do projektu se momentálně zapracovávají poslední změny, které jsou v tak rozsáhlém výrobním provozu jako je Bosch Diesel nevyhnutelné,“ říká Vladimír Hnát, procesní logistický analytik Bosch Diesel, Jihlava.

Vnitřní logika řídicího systému Autopilot pracuje s přednastavenými prioritami a změnami rychlostí a pojezdových časů a automaticky promítne nové zadání do celého schématu trasy. Usnadňuje tak ladění optimálního zásobování výroby podle požadavků zákazníka. Jan Just, aplikační technik a IT specialista TMH CZ, dodává:

Jsou nainstalovány veškeré laserové odražeče, orientační body, podle kterých vozík neustále načítá a přepočítává svou polohu, a kterým vděčí za to, že se neodchýlí od plánované trasy. Propočítáváme rychlostní varianty a scénáře včetně jízdního řádu tahačů pro reálný provoz v plné rychlosti i pro zkušební provoz, který bude záměrně probíhat v pomalejším módu, aby si pracovníci na nové tiché a vytrvale projíždějící vozíky bez obsluhy postupně a v klidu zvykli.“

Automaty se prosazují zatím hlavně ve výrobě

Investice do plně autonomní manipulační techniky zvažuje stále více uživatelů. Jak uvádí Aleš Hušek, specialista na automatizaci a systémová řešení TMH CZ, Toyota připravuje realizaci další objednávky od společnosti Continental Automotive v Jičíně a několik dalších zákazníků propočítává ekonomické ukazatele a návratnost investic, podnikají první nutné kroky v přípravné analytické fázi, případně čekají na výsledky již realizovaných projektů.

První z nich, automatický ručně vedený zakladač BT Autopilot SAE200 je již od roku 2014 úspěšně provozován ve společnosti Siemens s.r.o., odštěpný závod Elektromotory ve Frenštátu pod Radhoštěm. Jiné, o něco méně náročné aplikace s vozíky bez obsluhy řízené magnetickou páskou jsme realizovali například ve společnosti Valeo v Žebráku nebo v akciové společnosti Federal-Mogul Friction Products v Kostelci nad Orlicí, kde za tahač Toyota Tracto připojují vláček z ručních paletových vozíků.“

Zdroj: Toyota Material Handling CZ s.r.o.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno