Zajímalo vás někdy, proč zrovna u jižního pobřeží Irska v Keltském moři žije takové množství mořských dravců? Ne? Vědce z Britského národního oceánografického ústavu ano. Již brzy se to dozví. Ještě tento měsíc vypustí na moře autonomní plavidlo s vysoce odolným povrchem známé jako C-Enduro.
„Keltské moře je domovem mnoha druhů zvláštních a vysoce mobilních živočichů, jako kupříkladu plejtváka myšoka,“ říká koordinátor projektu, profesor Russell Wynn. „Potřebujeme uskutečnit rozsáhlejší výzkum, abychom zjistili, proč jsou některá místa pro tyto živočichy tak atraktivním místem k životu… Robotické technologie nám dávají možnost setrvat v těchto oblastech a zavádí nové způsoby zkoumání mořského prostředí.“
Zde přichází na scénu C-Enduro.
Katamarán na solární, větrný a dieselový pohon o hmotnosti 350 kg společnosti ASV Unmanned Marine Systems vyplul z waleského Milford Havenu 20. srpna. Je vybavený GoPro kamerami, akustickými detektory mořských savců a meteorologickou stanicí.
Plavidlo pohání dva střídavé motory a dosahuje rychlosti až 7 uzlů (13 km/h) a vzhledem k tomu, že jej pohání energie ze solárních panelů a větrných turbín, vydrží na moři až tři měsíce. Pokud se mezitím plavidlo převrátilo, vrátí se díky svému samovyrovnávacímu trupu z uhlíkových vláken do správné polohy.
Ačkoliv je toto plavidlo autonomní, některé aspekty jeho operací budou řízené na dálku satelitem ze základny společnosti v anglické vesnici Porchester. Před možnou srážkou s jiným plavidlem ho pak ochrání palubní systém zabraňující kolizi.
Studii, která při svém výzkumu využívá také autonomního podmořského kluzáku Slocum, zčásti podporuje Světový fond na ochranu přírody. Na C-Enduro v akci se můžete podívat ve videu.