[quote]Tématem letošního 26. ročníku Aviatické pouti v Pardubicích bude mimo jiné 75. výročí od operace Barbarossa, při níž Němci přepadli 22. června 1941 Sovětský svaz. V programu se objeví letouny z tohoto období, které předvedou i komponované scény. Na sovětské straně to byly zvláště stíhací stroje konstruktéra Alexandra Jakovleva, informoval člen organizačního štábu akce Jan Rudzinskyj.[/quote]

„Jedním z nejúspěšnějších a mezi piloty nejoblíbenějších se stal typ Jak-3. Právě dva stroje tohoto typu se představí i na letošní Aviatické pouti, v komponované scéně z konce války,“ uvedl Rudzinskyj. Oba letouny doplní ještě jeden Jak ve válečném zbarvení a také legendární dvouplošný Polikarpov Po-2 Kukuruznik.

Přepadení Sovětského svazu nebude jediným tématem letošní letecké přehlídky. Organizátoři připravují také například scénu z bitvy v Pacifiku nebo z první světové války.

Velkým lákadlem pro diváky by se mohl stát i americký obojživelný létající člun PBY-5A Catalina, který operoval za druhé světové války. Letoun s rozpětím téměř 32 metrů je poháněn dvojicí hvězdicových motorů, každý o výkonu 1200 koní.

Aviatická pouť, která se uskuteční 28. a 29. května na letišti v Pardubicích, nabídne i současná letadla, například při vystoupení vzdušných sil Armády ČR a Centra leteckého výcviku Pardubice nebo během akrobatických vystoupení. Chybět nebude ani tradiční pozemní program s ukázkami vojenských klubů, sběratelů automobilových veteránů a hasičů. Podrobný program bude zveřejňován na stránkách akce.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno