[quote]Finsko obvinilo ruské vojenské letectvo z narušení svého vzdušného prostoru, kterého se dvakrát dopustily letouny Su-27. Ministr obrany Jussi Niinistö minulý týden novinářům řekl, že k incidentům došlo ve čtvrtek nad Baltským mořem. Incident s ruským letadlem oznámilo i Estonsko. Moskva ale jakákoli provinění popřela.[/quote]

Finské velení podle ministra považuje oba incidenty za vážné.

„Hned dva podobné případy v jediném dnu jsou neobvyklé,“ poznamenal Niinistö.

Dodal, že ruské letouny se ve finském vzdušném prostoru pohybovaly minutu a pronikly do hloubky jednoho kilometru.

Podle generálního štábu estonské armády narušil ruský letoun stejného typu estonský vzdušný prostor v noci na dnešek. Letadlo nenavázalo kontakt s estonskými pozemními dispečery a přibližně za minutu se vzdálilo. Estonské ministerstvo zahraničí si dnes v Tallinnu povolalo ruského velvyslance a předalo mu protestní nótu.

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že ve čtvrtek nad Finským zálivem operovaly stíhací letouny Su-27, které zde absolvovaly „cvičné lety“. Mluvčí ministerstva ale popřel, že by došlo k narušení cizího vzdušného prostoru.

„Trasa letu procházela nad neutrálními vodami v souladu s letovým plánem. Ani jeden z ruských strojů se od vymezené trasy neodchýlil,“ uvedl ruský mluvčí.

Stížnosti baltských států na provokační lety ruských vojenských letadel nejsou výjimečné, stále častěji se objevují od jara 2014, kdy se výrazně zhoršily vztahy Ruska se Západem kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu. Letos v dubnu dokonce ruská letadla provedla simulovaný útok nedaleko amerického raketového křižníku operujícího v Baltském moři.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno