[quote]Podle odhadů vědců se ve světových oceánech shromažďuje více než 250 000 tun plastového odpadu. Zachytit veškerý odpad a vyčistit tak oceán se zdá být až nadlidským úkolem, ale nic není nemožné. Projekt Ocean Cleanup se připravuje k prvnímu testovacímu provozu na pobřeží Nizozemska.[/quote]

Otcem tohoto projektu je holandský vynálezce Boyan Slat, který na konceptu Ocean Cleanup pracoval při svém studiu leteckého inženýrství na Delftské univerzitě. Slat hodlá ke sběru odpadu využívat přirozeného proudění a rotace vody v oceánech.

Systém využívající přírodních sil k zachycování odpadu do plovoucích bariér je vysoce energeticky efektivní. Slat tvrdí, že se takto zkrátí doba, za kterou by se lidstvu podařilo vyčistit oceán od plastového odpadu z celých tisíciletí na pouhé roky. Tento projekt by se neuskutečnil bez pozitivního výsledku studie proveditelnosti a 2,1 mil. USD shromážděných během crowdfundingové kampaně.

Na otevřené moře budou bariéry o délce 100 m v rámci testovacího provozu vypuštěny ve druhém čtvrtletí letošního roku asi 23 km od pobřeží Nizozemska. Nejprve ale musel být vytvořen počítačový model a poté proběhly testy zmenšeného modelu.

Tým se zaměří především na vlivy vln a oceánských proudů a prostřednictvím kamer a senzorů bude monitorovat chování a pohyb bariéry. Podle výsledků tohoto výzkumu se pak bude odvíjet plán na poněkud rozsáhlejší pilotní projekt v Korejském průlivu, který se původně měl uskutečnit ve druhém čtvrtletí tohoto roku, ale byl přesunut právě kvůli testům v Severním moři.

Tato mnohem rozsáhlejší bariéra o délce 2 000 m by měla být vypuštěna u pobřeží japonského ostrova Tsushima mezi Japonskem a Jižní Koreou, kde je znečištění plastovým odpadem skutečně značné.  Další testy budou probíhat v následujících letech, a to možná povede až k vybudování 100 km dlouhého systému Great Pacific Garbage Patch v Tichém oceánu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno