Evropská komise zítra představí strategii pro jeden z klíčových bodů svého programu – rozvoj jednotného digitálního trhu. Ten zatím brzdí řada bariér, které bude nutné postupně odstranit. Budoucnost obchodu v EU je totiž jednoznačně v online podobě. Jaké jsou ty největší překážky prodeje do zahraničí v EU z pohledu internetových obchodníků?
Asociace pro elektronickou komerci (APEK) se ve spolupráci s nadnárodní asociací Ecommerce Europe obrátila v minulých měsících přímo na online prodejce, aby se vyjádřili k tématu bariér prodeje do zahraničí. Z výzkumu vyplynuly tři největší překážky pro vstup e-shopů na zahraniční trhy – rozdílná legislativa v oblasti spotřebitelských práv, logistika a rozdílné daňové úpravy v čele s DPH.
„České internetové obchody jsou v prodeji do zahraničí v jedinečné situaci. Celá řada českých e-shopů prodává zboží na Slovensko, nicméně z historického pohledu a při všeobecném rozsahu provázanosti s našimi východními sousedy se jedná o velmi specifickou záležitost. Naopak prodeje do dalších států EU se naši obchodníci dosud spíše obávali,“ říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.
České e-shopy tak přístup Evropské komise vítají a věří, že se situace díky této aktivitě do budoucna zlepší. Především v oblasti spotřebitelského práva a ochrany osobních údajů je třeba, aby došlo k větší harmonizaci v rámci EU.
„V momentě, kdy se obchodníci nebudou muset obávat výjimek a specifik na jednotlivých trzích v Evropské unii, dojde zcela jistě k dalšímu rozvoji prodeje do zahraničí. Naše internetové obchody jsou na vysoké úrovni a rozšíření prodejních aktivit do celé EU je pro celou řadu z nich zajímavé téma,“ dodává Jan Vetyška.
Asociace pro elektronickou komerci se tématu online prodeje do zahraničí intenzivně věnuje a připravuje v současné době několik projektů zaměřených na další rozvoj českých internetových obchodů v rámci celé EU.
Zdroj: APEK