[quote]Baťův kanál má za sebou rekordní sezonu. Loni vodní cestu využilo 80.000 lidí, v letošním roce by jich podle ředitele obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěcha Bártka mělo být zhruba 90.000. Návštěvnost podle něj podpořilo počasí bez vysokých teplot a lidé také ocenili stále se lepšící nabídku služeb na kanálu.[/quote]

„Počasí nám přálo snad ještě více než v loňském roce. Nebylo úmorné vedro, které by plnilo koupaliště. Bylo příjemné počasí, které lidi lákalo k cestování, což se projevilo i na Baťově kanálu,“ řekl včera Bártek.

Vodní cestě podle něj nahrál také trend poslední doby, kdy kvůli bezpečnostní situaci ve světě lidé stále více tráví dovolenou v České republice. Plno měli majitelé obytných lodí – hausbótů, velký zájem registrovali také provozovatelé půjčoven motorových člunů, kanoí či raftů a občerstvení i dalších služeb v přístavech a v okolí Baťova kanálu.

Povodí Moravy, které je správcem Baťova kanálu, chystá do dalších let ještě jeho vylepšení. Podle generálního ředitele Jana Hodovského se Povodí Moravy dohodlo s Ředitelstvím vodních cest ČR na převzetí tří investic – do modernizace plavebních komor Baťova kanálu, stavby přístaviště Kunovský jez a přístavu na Pahrbku v Napajedlech. První dvě podle Hodovského přijdou každá asi na 12 až 15 milionů korun, napajedelský přístav na 100 milionů.

V příštím roce by mohla začít úprava rejd, tedy prostoru před plavebními komorami, kde se řadí plavidla. Zahrnuje zpevnění břehů i odtěžení sedimentů. Příští rok zřejmě začne i stavba přístaviště Kunovský jez. Přístav v Napajedlech přijde na řadu později, nyní se projednává posudek dopadu stavby na životní prostředí. Stavba by mohla začít na sklonku roku 2018.

Povodí Moravy má navíc připraveny projekty na celkovou modernizaci osm desítek let starého Baťova kanálu celkem za asi 250 milionů korun. Podle Hodovského je zahájení prací závislé na dostupnosti peněz ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) v dalších letech.

Další dvě zásadní investice chystá Ředitelství vodních cest ČR. U plavební komory Bělov, která umožní propojení Baťova kanálu až do Kroměříže, se podle Bártka nyní vyřizuje územní rozhodnutí. U stavby další plavební komory Sudoměřice – Rohatec, která vodní cestu prodlouží do Hodonína, se podle Bártka chystá dokumentace pro stavební povolení.

Baťův kanál vznikl ve 30. letech 20. století, a to hlavně kvůli přepravě lignitu z Ratíškovic do Otrokovic. Vodní cesta, která částečně vede korytem řeky Moravy, je od Otrokovic do Skalice dlouhá 53,8 kilometru. Vodní cestu doplňuje cyklostezka vedoucí podél Baťova kanálu, kterou ročně projede asi 250.000 cyklistů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno