[quote]Během prvního čtvrtletí si starý řidičský průkaz vyměnilo 124.000 lidí, dalším 69 tisícům motoristů průkaz propadl. Do konce roku zbývá vyměnit ještě více než 618.000 řidičských průkazů. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo dopravy. Letošní výměna se týká dokladů vydaných v roce 2007. Komu průkaz propadl, může o výměnu požádat zpětně.[/quote]

„Na kontrolu platnosti osobních dokladů může člověk zapomenout, proto řidičům tuto povinnost připomínáme. Zkontrolovat řidičák zabere několik málo sekund a vyvarujete se zbytečným problémům s neplatným řidičákem,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Lidé s propadlým průkazem mohou požádat o výměnu zpětně. Stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště řidiče) a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák, uvedlo ministerstvo. Upozornilo, že za řízení bez platného řidičského průkazu hrozí pokuta až 2000 korun na místě a ještě o 500 korun vyšší ve správním řízení.

Výměnu lze rovněž bezplatně provést tři měsíce před skončením platnosti řidičského průkazu. Lhůta pro vydání nového řidičáku je 20 dní, o výměnu lze požádat také ve zrychlené lhůtě do pěti pracovních dnů. Za expresní vydání si však řidiči připlatí 500 korun, uvedlo ministerstvo dopravy.

Zdroj: ČTK