Zdroj: Berlin Tegel Airport

[quote]Obyvatelé německé metropole budou zřejmě brzy v referendu rozhodovat o budoucnosti jednoho ze dvou berlínských letišť. Příslušná iniciativa, která se snaží dosáhnout prodloužení provozu letiště Tegel, už totiž získala potřebný počet podpisů, uvedla berlínská radnice.[/quote]

V německém hlavním městě jsou nyní v provozu dvě letiště – Tegel v bývalé západní části Berlína a Schönefeld v bývalé východní části města. Už před několika lety je mělo nahradit nové letiště Willyho Brandta, jehož otevření se ale kvůli technickým obtížím a nedostatkům v protipožární ochraně opakovaně odložilo a není vůbec jisté, jestli k němu dojde alespoň v příštím roce.

I kdyby se nové letiště příští rok podařilo otevřít, jen těžko zvládne všechny pasažéry směřující z Berlína a do německé metropole. Plánovaná kapacita letiště Willyho Brandta je totiž 28 milionů cestujících ročně. Přitom už loni dvojice letišť Tegel a Schönefeld odbavila celkem 32 milionů pasažérů.

Iniciativa Berlín potřebuje Tegel i proto přišla s návrhem, aby letiště zůstalo i nadále v provozu. Na podporu návrhu získala 204.263 platných podpisů, což je o zhruba 30.000 více, než bylo třeba. Občané metropole by o něm měli rozhodnout nejspíš v září. K úspěchu je potřeba většina hlasů při účasti alespoň čtvrtiny oprávněných voličů.

I v případě úspěchu referenda je ale podle německých médií otázkou, jestli provoz letiště skutečně bude prodloužen. Právníci totiž vedou spory o to, jestli by referendum bylo zcela závazné. Může se tak stát, že na místě letiště nakonec vyrostou nové byty a prostory pro firmy, jak plánuje berlínská radnice.

Podobné plány mělo v minulosti vedení Berlína i s již dříve zavřeným letištěm Tempelhof. Občané ale v roce 2014 rozhodli o jeho zachování. Plocha někdejšího letiště je dnes volně přístupná všem, uvnitř budovy je dočasné ubytování pro běžence.

Zdroj: ČTK