[quote]Počátek týdne se nese v duchu příslibu léta, o víkendu pak mají teploty klesnout na horách až k 0°C a může i nasněžit!!! Proměny dubnového počasí zažíváme každoročně. Jeden den letních 20°C, druhý den ráno zamrzlé louže. Počasí bývá v našich zeměpisných šířkách nevyzpytatelné, často na něj nestačí ani meteorologické předpovědi. Jak ale ovlivňují aprílové klimatické rozmary silniční provoz?[/quote]
Právě počasí v letošním prvním dubnovém týdnu je přímo typické. Takřka letní teploty během jediného dne vystřídá značný pokles teploty. Řidiči už od začátku měsíce houfně přezouvají na letní obutí, a najednou je možné se ve vyšších polohách potkat třeba i se sněmovými přeháňkami. Řidiči by měli zvýšit svou pozornost a maximálně se soustředit. Suchá silnice se z ničeho nic může proměnit v mokrou, nebo dokonce namrzlou. Letní pneumatiky, které v předchozích dnech už naplno plnily svou funkci, mohou v namrzajícím dešti, ranní mlze, nebo pod stromy v lese, způsobit řidičům krušné chvíle. A platí to nejen v dubnu, pozornost by neměla polevit podle pranostiky až do květnových „Ledových mužů“. I během svátku Pankráce, Serváce a Bonifáce mezi 12. až 14. květnem bývá počasí vrtkavé.
„Z psychologického hlediska má změna počasí vliv jen na určité procento emociálně citlivých lidí. U řidičů z povolání by to neměl být problém, protože ti jsou na přechody počasí zvyklí a jsou na to více adaptovaní. Samozřejmě, vždy záleží na tom, jakou má za sebou člověk praxi a v jakém režimu jezdí. Minimální praxe, plus například i zvýšená psychická citlivost, popřípadě labilita, může ovlivňovat psychické funkce řidiče. Řídit motorové vozidlo je to samé, jako každá jiná práce a vyžaduje plnou koncentraci. Že to není ani tak o rychlosti, myslím o rychlosti v mezích zákona, ale spíš o tom, že někteří lidé v horším počasí špatně koncentrují své pozornostní funkce. Je to otázka cviku a uvědomění si tohoto problému. Při změně klimatických podmínek je alfou a omegou dodržování bezpečného odstupu, mít před sebou manévrovací prostor a počítat s případnými problémy. Důležité je, aby se člověk, který sedá za volant, zklidnil a uvědomil si, že ať spěchá nebo ne, dojede do cíle zhruba za stejnou dobu a nebezpečnou jízdou ušetří jen minimum času. Z psychologického hlediska je tedy nejdůležitější, aby člověk usedal za volant s vědomím zodpovědnosti. I když má najeto milion kilometrů, neznamená to, že nemůže chybovat. To co bylo a co bude, jsou dvě rozdílné věci,“ varuje šéf dopravních psychologů, pan Alois Hudeček.
Výrazné změny počasí ovlivňují nejen naši psychiku, protože vždy několik dní trvá, než se mu přizpůsobíme, ale větší fyzická zátěž, především kvůli změnám tlaku, znamená zdravotní komplikace pro lidi trpící nemocemi srdce, oběhového systému, a podobně. Proto je důležité si uvědomovat svůj psychický i fyzický stav i vzhledem k počasí.
Zdroj: BESIP