[quote]Je konec dubna, proto nepřekvapí, že většina řidičů už dávno přezula na letní pneumatiky. Stále je však nutné být ve střehu, zima se může kdykoliv vrátit. Důkaz zažívají řidiči v těchto dnech. Někdo raději nevyjede, a ti, co musí, musí jezdit hlavou. Právě teď platí dvojnásob: „festina lente“ – spěchej pomalu. Především předvídavost a pozornost je to, co nás udrží na silnici, ať si na nás aprílové počasí připravilo cokoliv.[/quote]

Na silnici nás ale drží především pneumatiky našeho auta. Málokdo asi bude kvůli několika dnům s chladnějším počasím opět přezouvat na zimní pneumatiky. Pak je třeba mít na paměti, že letní pneu jsou vyrobeny z tvrdší směsi a mají zcela jiný dezén. Tomu je potřeba přizpůsobit jízdu. Prostě letní pneumatiky nejsou schopny se tak snadno vypořádat s případnou sněhovou břečkou, mají daleko nižší adhezi a v zatáčkách vás prostě „nepodrží“. Na různých površích to různě klouže, ať už se setkáte s uježděným sněhem, ledem, nebo rozbředlým sněhem. Tam, kde fouká vítr, například pod mosty, je potřeba projíždět obzvlášť opatrně, protože silnice může promrzat, i když je na teploměru pár stupňů nad nulou.

A hlavně, přestaňte pospíchat, ušetřená minuta se může v případě havárie proměnit v lepším případě v pomačkané plechy a dlouhá zdržení. Myslete na větší rozestupy mezi auty a buďte neustále ve střehu, smyk vás může zaskočit v jakémkoliv místě. V počasí těchto dnů je potřeba se maximálně soustředit na řízení a stav silnice před vámi. Situace se může měnit, a často se také mění, doslova během několika metrů.

Nejlepším způsobem jak zvládnout krizovou situaci je, do krizové situace se nedostat!!!

--data--web--aktuality--soubory--tz-snih-v-dubnu--obr-2.fitbox.x500.y1000.r0.q90.nr0.me2

Z rychlosti 20 km/h budete na sněhu k zastavení potřebovat minimálně 14 metrů.

Z rychlosti 30 km/h budete na sněhu k zastavení potřebovat minimálně 26 metrů.

Z rychlosti 40 km/h už je to 42 metrů! Na ledu přidejte alespoň dalších 20 m.

Na dálnici potřebujete při rychlosti 100 km/h alespoň 220 m k zastavení na sněhu, na ledu je to už přes 400 m.

A rada na závěr. Vzhledem k vrtochům počasí posledních dnů si cestu dobře naplánujte, ještě než vyjedete a zjistěte si, co vás na ni může potkat. Pokud můžete, přesvědčte se o aktuální dopravní situaci na internetu.

Zdroj: BESIP

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno