[quote]Letecké úřady ve Francii, stejně jako všude ve světě, si jsou vědomy bezpečnostních rizik i toho, že kontroly nikdy nemohou odhalit vše, odmítají ale spekulovat o tom, zda selhání ostrahy na letišti stálo za čtvrtečním zřícením airbusu společnosti EgyptAir. Napsala to agentura AP s tím, že příčina tragédie s 66 mrtvými je stále nejasná. Někteří experti včetně šéfa ruské tajné služby nevylučují teroristický útok.[/quote]

Kvůli rozporům mezi časem a bezpečností je možné projít s jakýmkoli druhem nebezpečných předmětů přes každé letiště,“ tvrdí uznávaný kriminolog Alain Bauer. „Každý se chce dostat do letadla rychle, takže každý souhlasí s kompromisem mezi časem a bezpečností,“ dodal.

Útočníci mají k dispozici nejen stále sofistikovanější zařízení, které maskují výbušniny jako list papíru či sypkou hmotu ukrytou například v lahvičkách od léků, problémem je i citlivost bezpečnostních systémů a postupů.

Příkladem toho je i pařížského letiště Charlese de Gaullea, odkud stroj EgyptAir odletěl do Káhiry. Na tomto velkém pařížském letišti takzvanou červenou kartu, která opravňuje ke vstupu do vyhrazených prostorů, má podle AP 85.000 členů personálu.

Ačkoli zatím příčina tragédie známa není, vyšetřovatelé již nyní prověřují řadu možných scénářů. Zaměřují se tak mimo jiné i na personál letiště od pracovníků na přepážce přes manipulanty se zavazadly až po delegáty u vstupních bran, kteří se mohli dostat k letadlu či do něj cokoli umístit.

Po loňských útocích na satirický magazín Charlie Hebdo úřady po bezpečnostních prohlídkách zrušily platnost, případně odmítly vydat 85 zmíněných červených vstupních karet, uvedla AP. Nejvíce, takřka 70 karet, bylo zrušeno po teroristických útocích v Paříži loni v listopadu. Většina případů zrušení platnosti se týkala možné radikalizace zaměstnanců.

Radikalizace je vnímána jako vážné ohrožení bezpečnosti. Ukázalo se, že sebevražedný atentátník Najim Laachraoui, který se letos v březnu odpálil na bruselském letišti Zaventem, kdysi pracoval jako člen letištního personálu. Sami Amimour, který zaútočil loni v listopadu v pařížském klubu Bataclan, zase pracoval v pařížské dopravní společnosti RATP.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno