[quote]Bezpečnostní rada Slovenska včera souhlasila s připravovanou smlouvou s Českou republikou o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru. Slovenský ministr obrany Peter Gajdoš novinářům řekl, že kabinet premiéra Roberta Fica by měl text smlouvy projednat příští týden.[/quote]

„Hlavním obsahem smlouvy je zajištění vzdušného prostoru jednoho nebo druhého smluvního státu prostředky, kterými disponuje Slovenská republika nebo Česká republika,“ uvedl Gajdoš.

Smlouva umožní vojákům z jedné země zasáhnout za použití zbraní na území druhého státu bývalého Československa proti narušiteli vzdušného prostoru. Jde o prezidentskou smlouvu, která si před ratifikací vyžaduje na Slovensku také souhlas parlamentu. O projektu takzvaného společného nebe jednali členové české a slovenské vlády již na dřívějších společných schůzkách.

Podle Gajdoše překážkou naplnění smlouvy není rozdílný typ stíhaček, které v současnosti využívá česká a slovenská armáda.

„Není to jen o letadlech, ale je to i o umožnění podřídit naše prostředky a profesionální vojáky jinému státu,“ řekl slovenský ministr.

Podle smlouvy technika a vojáci státu, který pomoc poskytne, bude pod národním velením žádající strany.

Slovenská armáda má v současnosti ve výzbroji ruské bojové letouny MiG-29. Bratislava ale vyjednává se Švédskem o možnosti koupě nebo leasingu stíhaček JAS-39 Gripen, které využívá i česká armáda.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno