[quote]Zřejmě již v příštím roce se změní bodový systém za přestupky v silničním provozu. U řady přestupků se díky němu změní jejich hodnocení. Za dva spáchané závažné přestupky se v podstatě automaticky bude odebírat řidičský průkaz.[/quote]

Podle plánů ministerstva dopravy, které již vstoupily do finální fáze a měly by se dostat do praxe, jakmile zákonodárci schválí příslušnou novelu Silničního zákona, se v případě závažných přestupků zavádí jednoduché pravidlo – dvakrát a dost. Kvůli tomu se v několika případech oproti stávajícímu stavu zpřísní jejich bodové ohodnocení.

Ministerstvo chce, aby legislativní proces, který předchází zavedení opatření do praxe, začal ještě letos. Uvedl to jeho mluvčí Tomáš Neřold.

„Zatím jsou možné dvě varianty: Buď půjde do Sněmovny náš návrh, nebo se to předloží jako poslanecká iniciativa,“ uvedl.

Podle něho se dá předpokládat, že projednávání bude poměrně zdlouhavé.

„Rádi bychom ale, aby to začalo platit od začátku roku 2018,“ dodal.

Při jízdě na červenou bude místo současných pěti bodů již šest, stejné platí o ohrožení chodce na přechodu a tehdy, když policie zjistí překročení rychlosti o více než o 40 kilometrů v hodině v obci a o více než 50 kilometrů v hodině mimo obec. Jakmile řidič dvakrát udělá takový přestupek, získá dvanáct bodů, a krátce poté odevzdá řidičák.

Naopak se ruší sedmibodové přestupky, tedy třeba za řízení v opilosti, odmítnutí vyšetření na drogy nebo alkohol, jízdu v protisměru, nedovolené vjetí na železniční přejezd, předjíždění v místech zákazu, nebo neposkytnutí pomoci.

Za ujetí od nehody budou dokonce místo sedmi kupodivu jen čtyři body, a neposkytnutí pomoci řidičem, který není účastníkem nehody se nově nebude vůbec „bodovat“.

Zdroj: E15.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno