Zdroj: freeimages.com

[quote]Americký výrobce letadel Boeing očekává, že indické letecké společnosti si u něj v příštích 20 letech objednají až 2100 letounů v hodnotě 290 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle Boeingu je to nejvyšší počet, jaký firma pro tuto třetí největší asijskou ekonomiku ve svých výhledech kdy předpovídala.[/quote]

Indie patří k nejrychleji rostoucím leteckým trhům na světě. V posledních letech tam roční tempo růstu domácí osobní přepravy přesahuje 20 procent. Světovou poptávku po dopravních letadlech v příštích 20 letech pak Boeing odhaduje na 41.030 letounů, Indie by se na ní měla podílet asi pěti procenty.

Boeing předpokládá, že v dodávkách budou převažovat letouny s jednou uličkou, což je například příští generace 737 a 737 Max. Těch by indické aerolinky mohly objednat až 1780.

Boeing je světovou jedničkou ve výrobě tryskových dopravních letadel a předpokládá, že růst osobní přepravy v oblasti jihovýchodní Asie v příštích 20 letech poroste osmiprocentním tempem ročně, zatímco celosvětový průměr bude 4,7 procenta. Rozvoji v jižní Asii bude dominovat právě Indie, která loni zrevidovala a liberalizovala pravidla pro letecký sektor.

Zdroj: ČTK