[quote]Většina z vás si pod pojmem Boeing představí letadlo. Faktem je, že společnost od roku 1960 vyvíjí též podmořská plavidla. Zatím posledním a nejnovějším výtvorem Boeingu je ponorka Echo Voyager, která je schopná několikaměsíčního autonomního provozu.[/quote]

Echo Voyager se svými 15,5 m není zdaleka jediným bezejmenným podvodním plavidlem z dílny společnosti Boeing, patří sem též Echo Seeker (9,8 m) a Echo Ranger (5,5 m).

Echo Voyager je navržena tak, aby samostatně shromažďovala data, a to za vědeckými, vojenskými i jinými účely. Na rozdíl od dvou výše jmenovaných plavidel ale vydrží uložené úkoly plnit déle než dva nebo tři dny. Díky svému hybridnímu napájecímu systému vydrží i měsíce autonomního provozu.

Ponorka je navíc natolik samostatná, že nepotřebuje asistenci žádných povrchových plavidel. Dokáže sama vyplout a opět se vrátit na místo určení, což ušetří náklady za vyslání a provoz dalšího podpůrného plavidla. Je též schopná se vynořovat na hladinu v určitých pravidelných časových intervalech. Pak jen vztyčí anténu a odešle potřebná data uživatelům.

Echo Voyager by měla být umístěna na pobřeží Kalifornie již toto léto.