Zdroj: Archiv

[quote]Americký výrobce letecké techniky Boeing začne už tento měsíc stavět svou první továrnu v Číně. Závod, na kterém se firma dohodla už v roce 2015, bude kompletovat vnitřní zařízení letadel 737, ročně ho má opustit 100 těchto strojů. Informovala o tom včera agentura Nová Čína.[/quote]

Americká firma bude na výstavbě továrny spolupracovat s čínským výrobcem letadel Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC)​. Závod bude stát ve východočínské provincii Čou-šan, bude to první továrna pro kompletování letadel 737 mimo Spojené státy. Letadla se tam budou vybavovat sedadly a dalším vnitřním zařízením. V souvislosti s tím vznikne zhruba 2000 nových pracovních míst.

Boeing smlouvu o výstavbě závodu podepsal ještě před prezidentskými volbami v USA, v nichž loni v listopadu zvítězil Donald Trump. Na výstavbě továrny se ale firma dohodla už v září 2015. Továrna v Číně vznikne navzdory Trumpově požadavku, aby americké firmy vytvářely pracovní místa ve Spojených státech, nikoli v zahraničí.

Boeing se vydal stejnou cestou jako jeho evropský konkurent Airbus, který v Číně provozuje už dvě továrny. Oba největší výrobci letadel na světě očekávají, že Čína bude v příštích dvaceti letech potřebovat více než 5000 nových letadel.

Zdroj: ČTK