[quote]Brazílie zesílila bezpečnostní opatření na letištích. Od pondělka tak cestující musejí procházet screeningovou kontrolou i na domácích letech, zatímco dosud se taková kontrola prováděla pouze na linkách do zahraničí. Informovala o tom agentura Reuters. Země tak učinila v reakci na teroristický útok ve Francii a také v souvislosti s blížící se olympiádou, která v Brazílii začíná za dva týdny.[/quote]

Řada cestujících na hlavních brazilských letištích kvůli kontrolám zmeškala přípoj na domácích linkách. Další zpomalení pak způsobuje časově neomezená stávka, s níž minulý týden začali brazilští celníci. Ti požadují vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky.

Brazilské úřady očekávají, že na olympiádu přijede do Ria de Janeiro kromě deseti a půl tisíce atletů také přes půl milionu zahraničních turistů. Na jejich bezpečnost má dohlížet na 85.000 policistů a vojáků, což je skoro trojnásobek proti minulým olympijským hrám v Londýně.

V neděli se v Riu konalo třetí cvičení bezpečnostních složek, při němž byla simulována výjimečná situace během zahajovacího ceremoniálu olympiády. Na 2000 profesionálů si vyzkoušelo evakuaci účastníků akce, která se bude konat na stadionu Maracaná, jenž má kapacitu 80.000 míst. Použito bylo přes 700 dopravních prostředků, včetně motorek, autobusů i vrtulníků.

„Určitě jsme na zahájení olympiády připraveni,“ poznamenal šéf odboru bezpečnosti velkých událostí (Sesge) Felipe Seixas.

Podle ředitele pařížského institutu pro mezinárodní vztahy Pascala Bonifaceho není Brazílie primárním terčem teroristů, protože není zapojena do konfliktů na Blízkém východě.

„Nicméně teroristé se chtějí hlavně zviditelnit. A není lepší událost ke zviditelnění než olympijské hry,“ domnívá se Boniface.

„S teroristickým útokem i bez něj mají v zemi už tak dost vlastní kriminality,“ připomněl německý gymnasta Marcel Nguyen. Další z členů německého olympijského týmu golfista Martin Kaymer situaci vyřeší tak, že bude co nejvíce času trávit v olympijské vesnici a do centra Ria za zábavou jezdit nebude, poznamenala agentura DPA.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno