[quote]Britské ministerstvo pro mezinárodní rozvoj se dopustilo „ohromujících chyb“ při projektu nového letiště na ostrově Svaté Heleny. Na stavbu letiště na tomto odlehlém ostrově, proslaveném vyhnanstvím a smrtí Napoleona Bonaparta, vynaložilo téměř 300 milionů liber (9,7 miliardy Kč). Letiště ale není vhodné pro komerční lety kvůli silnému větru, uvedl server listu The Daily Telegraph.[/quote]

Poslanci parlamentního výboru pro výdaje ministerstvo ostře napadli za to, že nezvážilo nebezpečné povětrnostní podmínky v oblasti jižního Atlantiku, které znamenají, že komerční letadla nebudou moci nové letiště na Svaté Heleně využívat. Dá se předpokládat, že tento případ zesílí výzvy, aby ministerstva snížilo výdaje. Ty v současnosti dosahují 12 miliard liber ročně.

Svatá Helena je součástí britského zámořského území. Na tento odlehlý ostrov, kde žije pouze přes 4000 lidí, se dá dostat jen po moři. Nové letiště mělo zlepšit dostupnost a posílit turistiku, aby byl ostrov soběstačný.

Letiště mělo začít fungovat letos v květnu, ale o měsíc dříve odhalily letové zkoušky problém s takzvaným „střihem větru“. Tento meteorologický pojem označuje prudkou změnu směru a rychlosti větru s klesající či stoupající výškou. Letiště sice od té doby přijalo a odbavilo malé množství letů, provoz plánované komerční letecké služby ale větrné podmínky zmařily.

To, že kolem ostrova Svaté Heleny vanou nebezpečné větrné proudy, přitom není žádná novinka. Zmiňuje se o nich už Charles Darwin při líčení své plavby na lodi Beagle v roce 1836.

Zdroj: ČTK