Zdroj: Archiv

[quote]Do dvoudenní stávky včera vstoupila část palubního personálu British Airways, přepravce ale zrušil jen malý počet letů. Den po stávce, která zasáhla velkou část londýnského metra, ale začali stávkovat i strojvůdci železniční společnosti Southern Railway, která zajišťuje častá vlaková spojení mezi Londýnem a jihem Anglie a přepravuje denně statisíce lidí.[/quote]

Odborový svaz Unite, který zastupuje palubní personál British Airways, organizuje stávku části těchto zaměstnanců, kteří se domáhají vyrovnání mezd na úroveň déle sloužících pracovníků. British Airways včera zrušila 22 letů začínajících a končících na londýnském letišti Heathrow ze zhruba 800 plánovaných letů.

Stávka na Southern Rail den po vyřazení značné části londýnského metra z provozu narušila dopravu mezi centrálním Londýnem a okolím. Strojvůdci na vytížené trase mezi Londýnem, letištěm Gatwick a jihoanglickým Brightonem hodlají stávkovat rovněž dva dny.

Zaměstnanci této železnice na podporu svého požadavku stávkovali už více než 25 dní, a jde tak podle agentury Reuters o nejdelší pracovní spor v tomto sektoru od privatizace britské železniční přepravy v polovině 90. let.

Stávkující odbory chtějí zachovat roli průvodčích při otevírání a zavírání dveří a protestují proti nasazování vlaků s ovládáním dveří z kabiny strojvůdce, protože se jim nelíbí rušení pracovních míst a pokles jejich vlivu, který to provází.

Zdroj: ČTK