Zdroj: Archiv

[quote]Brněnský dopravní podnik včera večer zahájil každoroční broušení kolejnic, letos se chystá během necelých tří měsíců zbavit drobných vlnek 13 kilometrů tratí. Díky tomu se výrazně sníží vibrace a hlučnost při průjezdu tramvají, uvedla mluvčí podniku Barbora Lukšová.[/quote]

Dopravní podnik si stejně jako v minulých letech půjčuje speciální brousicí stroj od Pražské strojírny. Pracovat se bude v noci, kdy tramvaje nejezdí. Lidi z okolí tratí tak může obtěžovat hluk.

„Podobné broušení se bude opakovat maximálně jednou za pět let. Naopak zajistí obyvatelům okolních domů méně vibrací a otřesů od projíždějících tramvají,“ uvedl vedoucí střediska tramvajových tratí Václav Richter.

Vlnky vznikají na kolejnicích při běžném provozu a na jejich velikosti a hloubce závisí to, jak často se musí opakovat průjezd stroje s bruskou. Od kvality kolejnic se odvíjí celkové opotřebení a životnost trati stejně jako opotřebení vozidla. Někde se kvůli nižší kvalitě kolejí musí snižovat maximální rychlost.

Letos čeká tato úprava tratě v ulicích Hybešova, Vranovská a Křenová či 3,5 kilometru dlouhý úsek mezi Konečného náměstím a konečnou u Technologického parku.

Za posledních šest let nechal dopravní podnik zbrousit 90 kilometrů tratí, některé již opakovaně. Celkově měří brněnská síť víc než 70 kilometrů. Letošní práce mají vyjít na 4,6 milionu korun.

Zdroj: ČTK