[quote]Brno zavede nová pravidla pro vjezd a parkování v historickém centru města. Cílem je zlepšit efektivitu vybírání parkovného, zmírnit pohyb automobilů v pěší zóně a usnadnit parkování lidem, kteří v centru bydlí.[/quote]

Vjezdy do historického centra budou hlídat kamery, výjezd bude možný vyjma Masarykovy a Rašínovy ulice pouze přes závoru po uhrazení parkovného, řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Systém zhruba za 30 milionů korun možná začne platit ještě letos.

Historické centrum se rozdělí do několika jednosměrných zón. Vjezd bude ze Šilingrova náměstí, z Novobranské a Jezuitské ulice. Výjezdy budou v Orlí, Dvořákově a Solniční ulici. V Masarykově a Rašínově ulici bude vjezd i výjezd, avšak kvůli pohybu tramvají tam nebudou na rozdíl od ostatních výjezdů závory.

„Na vjezdu bude kamera, která bude snímat registrační značku auta. Systém automaticky pozná, jestli jde o vozidlo rezidenta, abonenta, zásobování nebo o vozidlo návštěvníka hledajícího parkování,“ uvedl Mrázek.

Systém vyhodnotí, o jaké vozidlo případně s jakým povolením se jedná, spočítá čas strávený v zóně a parkovné. Pokud se někdo vyhne placení a projede Masarykovou nebo Rašínovou ulicí, kde závory nebudou, zaznamená ho kamera a řidiče bude kvůli přestupku čekat správní řízení.

Zatím nelze říct, kolik budou řidiči platit, protože město ceník teprve připravuje. Jiné podmínky budou mít rezidenti s trvalým pobytem v centru, kterým při dodržení všech pravidel nebude účtované parkovné, ale také abonenti, kteří si za parkovací místa v centru předem zaplatí. Své podmínky budou mít i vozidla pro zásobování, která budou moct vjíždět do centra ve stanovených hodinách. Rozvrh se nyní připravuje s ohledem na potřeby obchodníků i chodců v centru města.

„U návštěvníků to bude zcela jistě tak, že bude cenově výhodnější zajet do parkovacího domu, než parkovat na ulici. Díky tomu by se mohlo množství aut v ulicích snížit,“ dodal Mrázek.

Zaplatit bude možné buď v místě parkování, nebo v automatech poblíž závor. Systém platbu zaznamená a závora se automaticky po vyhodnocení značky auta otevře, takže by se neměly tvořit kolony.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno