[quote]Vedení Brna chce zavést v MHD elektronické odbavování cestujících tak, jak funguje v jiných krajských či okresních městech. Radní se na tom usnesli už loni v září. Zatím však není jasné, kdy bude možné si místo papírových předplatních kuponů koupit elektronickou platební kartu s nahranou jízdenkou. Otázkou totiž je, na co všechno by bylo možné kartu použít a kdo všechno by ji v Integrovaném systému Jihomoravského kraje používal. Od toho se odvíjí cena zavedení systému, řekla  mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.[/quote]

„Existuje několik variant, které začínají na deseti a končí na 120 milionech,“ uvedla Lukšová. Brněnský dopravní podnik už některé dílčí kroky udělal. Jde například o možnost platit bezkontaktní platební kartou jízdenku v autobusech linky 76 na letiště a ve třech jízdenkových automatech v centru města. „Technologie umožňuje do budoucna využití i pro předplatní jízdenky a jiné než dopravní aplikace,“ uvedla Lukšová.

Brno už uvažovalo o nahrazení papírových kuponů dříve, ale kvůli velkým nákladům a také kvůli nepříliš dobrým zkušenostem pražského systému opencard se do podobného projektu nepustilo.

Elektronické odbavení se snažil zavést i Kordis JMK, organizátor krajské dopravy, a měl už dokonce schválenou dotaci. Jeho snahou však bylo najít takový systém, který by byl kompatibilní se systémy v sousedních krajích, což se ukázalo jako velmi komplikované až nemožné.

Proto zatím nejen v Brně, ale v celém kraji lidé musí nakupovat v pobočkách dopravců papírové kupony na různá časová období.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno