[quote]Brno plánuje do roku 2020 přeložit tramvajovou trať z ulice Dornych do Plotní ulice. Předpokládané náklady přesahují jednu miliardu korun bez DPH, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Richard Mrázek. Díky projektu se oddělí tramvajová doprava od té automobilové a zklidní se provoz. Na Dornychu, kde dnes jezdí tramvaje i auta, vznikne tří- nebo čtyřproudová komunikace pro automobilovou dopravu. Plotní, kde je nyní silný provoz aut, bude vymezena jen pro tramvaje.[/quote]

Přestavbu ulic Plotní a Dornych dnes symbolicky zahájil podpis smlouvy mezi zástupci města, Ředitelství silnic a dálnic ČR, Dopravního podniku města Brna a Tepláren Brno. Město i každý z podniků budou provádět v projektu svůj úsek prací. Brno uhradí zhruba polovinu předpokládaných nákladů, což pokryje stavbu páteřní infrastruktury a občanské vybavenosti, dopravní podnik vystaví novou tramvajovou trať, teplárny nové rozvody tepla a ředitelství silnic bude investovat do rozšíření komunikace I. třídy.

Samotné práce by měly začít na přelomu letošního a příštího roku. Podle Mrázka začnou pod povrchem na kanalizaci a vodovodech, teplárny pak budou napojovat svou síť. Až práce pod povrchem skončí, naváže na ně úprava povrchu a přeložení tramvajové trati.

Vznikne nová zastávka u autobusového nádraží Zvonařka, která výrazně zjednoduší dostupnost a napojení nádraží na městskou hromadnou dopravu,“ uvedl Mrázek.

V současnosti totiž lidé musí chodit z nádraží na tramvaj složitými mostními přechody přes silnici. Díky projektu se také zklidní život v Plotní ulici, která je z větší části obytná. Provoz se však má přesunout na Dornych, kde spíše sídlí firmy, kterým to tolik nevadí. Podle ředitele Dopravního podniku města Brna Miloše Havránka se o několik minut zkrátí dojezdová doba z centra města do městské části Brno-jih, kde je velké sídliště Komárov a konečná tramvaje číslo 12.

Zdroj: ČTK