O stavbě obřího skladu amerického internetového obchodu Amazon v Brně stále není rozhodnuto. Brněnští radní by kvůli Amazonu měli mimořádně zasedat 14. února. Ve středočeské Dobrovízi vedení obce s Amazonem intenzivně jedná i přes nesouhlas části obyvatel.
„Tragédie. Na co jsme sem chodili, když nám řekli, že je v podstatě vše domluvené? Na co jsme tu seděli čtyři hodiny? Na co bylo referendum?" říká jedna z obyvatelek.
Podle Pavla Sovičky, zástupce developerské firmy Panattoni, která bude průmyslovou zónu provozovat, mají ale obyvatelé Dobrovíze jedinečnou nabídku. Investor se zavázal, že do konce roku 2015 postaví obchvat, zpomalovací retardéry, semafor nedaleko mateřské školy, rozšíří čistírnu odpadních vod a postará se o to, aby městská policie kontrolovala průjezdy kamionů.
Slibům ale lidé nevěří. Zatím totiž není vůbec jasné, kdo bude obchvat financovat, což potvrzuje i Sovička: „Zatím se to řeší. My se prakticky zavazujeme vůči obci spolu s Amazonem, že vyřešíme financování. A jestli to bude z naší kapsy, nebo Amazonu, je zatím v diskusi. Je velice pravděpodobné, že než se bude stavět, podaří se nám sehnat peníze ať už z Evropské unie nebo ze státních fondů. Garance financí ale je."
V Brně se rovněž zdá, že se radní snaží investici Amazonu zachránit. Na zasedání schválili záměr, díky němuž je možné doplnit dodatkem již schválenou smlouvu s developerskou společností CTP Invest. Primátor Roman Onderka potvrdil, že mimořádné zasedání zastupitelstva svolá, čímž se zároveň má otevřít cesta ke schválení smlouvy mezi městem a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) o stavbě dálničního sjezdu do průmyslové zóny, řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).
Do pondělí se má k nastalé situaci vyjádřit i Amazon, jehož zástupkyně se dnes jednání rady zúčastnila. Původně chtěla společnost čekat pouze do konce ledna. „Jednali jsme dnes i s CTP. Zároveň byli na zasedání pozváni zástupci všech zastupitelských klubů kvůli otázce mimořádného zastupitelstva. O přesném znění dodatku smlouvy budeme jednat na radě příští týden,“ řekl Pospíšil.
V aktuální smlouvě mezi městem a CTP se developer zavázal zaplatit za pozemky pro halu Amazonu 214 milionů korun. Dalších 56 milionů korun by zaplatil za dopravní opatření před postavením dálničního sjezdu a také za pomoc s výkupy pozemků pro tuto stavbu. Některým zastupitelům se to však nezdálo dostatečné, proto minulý týden smlouvu s ŘSD neschválili. Ta je totiž podmínkou pro prodej pozemků společnosti CTP.
Odpůrci stavby poukazují na neúnosnou dopravní situaci v městské části Slatina, kterou další nákladní automobily ještě zhorší. Dálniční sjezd přitom může stát nejdříve v roce 2017.
Zdroj:český rozhlas, e15