[quote]Kvůli obtížné dopravní situaci v centru Brna a nejbližším okolí se vedení města rozhodlo o několik týdnů odložit plánované stavby, které by mohly situaci ještě zhoršit. Jde o opravu kanalizace na Kolišti, která začne po dokončení opravy Křenové na konci listopadu, a dále o přesun tramvajové trati z Dornychu do Plotní ulice. Na tiskové konferenci to řekl náměstek primátora Richard Mrázek.[/quote]

Situaci tento týden výrazně zhoršila uzavírka Křenové mezi Kolištěm a Štěpánskou, kvůli které se především v pondělí tvořily dlouhé kolony v okolních ulicích, jimiž se řidiči snažili uzavírku objet.

Kromě Křenové působí velké problémy ještě uzavírka Valchařské a hlavně velké množství aut v ulicích v době dopravní špičky.

,,V pondělí navíc přijeli studenti vysokých škol, kterým začal semestr,“ konstatoval primátor Petr Vokřál.

Podle něj je současný stav důsledkem let minulých, kdy se stavělo jen málo, a sítě a silnice tak jsou ve špatném stavu.

,,Stavby připravujeme nadále a opravovat nepřestaneme. Situace rozhodně není pro dopravu dobrá, za což se lidem omlouváme. Bohužel ne vždy lze odhadnout, co která uzavírka v dopravě udělá, přestože se snažíme stavby koordinovat,“ uvedl Vokřál.

S Mrázkem také řekli, že by uvítali lepší spolupráci dopravní policie při řízení kritických křižovatek.

,,Policii však úkolovat nemůžeme a záleží, jak si situaci vyhodnotí, jestli je kritická, či nikoliv,“ uvedl Vokřál.

Policisté podle jihomoravského mluvčího Pavla Švába s komplikacemi počítají.

,,Řízení dopravy je však efektivní pouze v případě, když lze auta v preferovaných směrech kam posílat. Jinak je přínos policisty nulový,“ řekl Šváb.

Doplnil, že v případě uzavření vytížené silnice je zřejmé, že objízdné trasy kapacitně stačit nebudou.

,,Policisté se snaží eliminovat dopady uzavírek, o kterých přímo nerozhodují, ale při současném dopravním zatížení v Brně je to téměř neuskutečnitelné,“ dodal Šváb.

Zmínil i to, že situaci navíc komplikují neukáznění řidiči, kteří se i přes zákaz snaží odbočit doleva, například z Dornychu u Lidlu směrem do Slatiny. Na zelenou pak projede méně aut a navíc nemohou projet tramvaje.

,,Další nešvar je vjíždění do křižovatky, pokud nelze pokračovat,“ uvedl Šváb.

Aktuálně končí část oprav na Kolišti a kanalizace se začne opravovat až po otevření Křenové.

,,Půjde o práci v podzemí, proto bude možné pracovat i v zimě. Dopravu je však nutné omezit, protože kvůli bezpečnosti není možné jezdit po silnici, pod kterou se pracuje,“ uvedl Mrázek.

Přesun tramvajové trati z Dornychu do Plotní se posunul proti původním předpokladům i proto, že se dokončuje se zpožděním výběrové řízení na zhotovitele.

Zdroj: ČTK