[quote]Vedení Brna nesouhlasí s návrhem zásad územního rozvoje, jak je připravený pro čtvrteční jednání zastupitelů Jihomoravského kraje. Brnu se nelíbí, že kraj hodlá do podzimních krajských voleb schválit svůj územní plán, ale neřeší v něm klíčové dopravní tahy v brněnské aglomeraci. Vyplývá to z dopisu náměstka brněnského primátora Martina Andera (SZ) krajskému radnímu Antonínu Tesaříkovi (KDU-ČSL). Ander dopis z minulého čtvrtka poskytl ČTK. Tesařík sdělil, že dopis zatím nečetl.[/quote]

Kraj podle Andera navrženými zásadami územního rozvoje odsouvá řešení dlouhodobého problému. Jde o trasu nové silnice I/43, která má podle Politiky územního rozvoje ČR spojit dálnici D1 s plánovanou dálnicí Olomouc – Hradec Králové. Zatím není zřejmé, kudy nová čtyřpruhová silnice povede od dálnice D1 k Lysicím.

„Bohužel se dosud nepodařilo najít způsob, jak uspokojivě vyhovět stěžejní připomínce Brna, tedy neodkládat řešení páteřní silniční sítě v brněnské aglomeraci o řadu let,“ uvedl náměstek primátora.

Tranzitní doprava ze severu na jih k dálnici D1 je v současnosti vedená přes Brno a také centrem mnohých obcí, které leží na silnici první třídy I/43. Trasa nové čtyřpruhové silnice první třídy nebude v případě zachování postupu kraje známá dříve než v roce 2019. Kraj totiž chce teprve zadat studii, která posoudí vhodné vedení této komunikace a na ni navazujících dopravních staveb. Její výsledky mají být zapracovány až do aktualizace územního plánu. Teprve poté je možné začít nové silnice projektovat.

„Jakýkoliv odklad rozhodnutí je nepřijatelný pro Brno i pro obce v sousedství. Odkládá se na neurčito řešení neudržitelného protiprávního stavu znečištění ovzduší v řadě obcí a městských částí,“ napsal Ander Tesaříkovi.

Kraj v minulých měsících opakoval, že nemá dostatek podkladů pro to, aby rozhodl o vymezení koridorů plánovaných silnic, přestože územní plán chystá již čtyři volební období. Dokument vydaný v roce 2012 zrušil Nejvyšší správní soud. Kraj totiž nedostatečně posoudil vlivy plánované dopravní sítě na životní prostředí.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno