[quote]Zdlouhavá příprava výstavby dálnice D35 (dříve R35) v Pardubickém kraji omezuje v rozvoji některé obce a podnikatele, kteří jsou v blízkosti budoucích sjezdů a přivaděčů. Pro připravované stavby jsou zablokovány stovky hektarů půdy. Radnice stále čekají na upřesnění tras, aby byly tyto zábory co nejmenší.[/quote]

Například v Červené Vodě na Orlickoústecku, přestože je od budoucí dálnice značně vzdálena, je pro přivaděč vymezen pás o šířce asi 700 metrů po jedné straně obce, na němž se zatím nemůže stavět.

Vede to přes rekreační oblasti kolem skiparku, který vytváří hodně zaměstnaneckých míst a podporuje ubytování v soukromí. Tento areál se bohužel nemůže rozvíjet,“ řekl starosta Petr Mareš. Podle něj se potřebná plocha zúží až po zpracování posudku o vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

Litomyšl na Svitavsku, pro kterou budoucí dálnice vyřeší zároveň obchvat města, zase usiluje o to, aby z plánů byl vypuštěn jeden z přivaděčů. Zasáhl by totiž do lokality Hlavňov u místní části Kornice, kde město počítá s bytovou výstavbou.

Chceme upravit územní plán pro možnost zástavby rodinných domů, což zatím nejde. Další blokované pozemky patří soukromým majitelům,“ řekl starosta Radomil Kašpar.

Dálnice D35 má vést přes Čechy na Moravu a být dopravní alternativou frekventované dálnice D1. V Pardubickém kraji naváže na třípatrovou křižovatku v Opatovicích nad Labem, povede směrem na Vysoké Mýto, Litomyšl a dál na Orlickoústecko. Silničáři již mají zajištěnou většinu pozemků pro první dvě etapy stavby, tu však zdržel požadavek na nové zpracování posudku EIA.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno