Zdroj: Archiv

[quote]Bulharská vláda už potřetí odsunula termín pro předložení nabídek na provozování letiště v Sofii. Oznámil to dosluhující ministr dopravy Ivajlo Moskovski a nový termín určil na konec ledna. Důvodem dalšího odkladu je politická situace po prezidentských volbách, po nichž rezignovala vláda premiéra Bojka Borisova a opoziční socialisté vyzvali ke zrušení tendru.[/quote]

Borisov rezignaci kabinetu nabídl minulý týden ve středu v reakci na to, že v prezidentských volbách zvítězil Rumen Radev, kandidát podporovaný opozičními socialisty. V pátek rezignaci kabinetu schválil parlament a přední socialističtí poslanci vyzvali k zastavení tendru na provoz letiště s argumentem, že o této věci by měla rozhodnout nová vláda.

Tendr na provoz letiště na dobu 35 let vláda vypsala v květnu a od transakce si slibuje, že za celé období kontraktu získá asi 1,2 miliardy leva (16,6 miliardy Kč). Původní říjnový termín Sofia v září posunula na listopad a minulý měsíc jej s odkazem na velký počet zájemců odložila na prosinec.

Ministr dopravy v květnu řekl, že předběžný zájem o účast v tendru mají provozovatelé letišť v Mnichově, Frankfurtu nad Mohanem, Curychu, Lyonu, Dublinu a londýnského letiště Heathrow. Ozvaly se podle něj i firmy z Kataru, Turecka a Číny. Informované zdroje agentuře Reuters řekly, že o práva na provozování letiště se budou společně ucházet turecká skupina Limak Holding, ruská finanční společnost VTB Capital a švýcarský letištní operátor Flughafen Zürich.

Sofijské letiště, které stále provozuje stát, loni odbavilo přes čtyři miliony cestujících. Největší evropský nízkonákladový přepravce Ryanair, který má v plánu udělat ze Sofie jednu ze svých základen, apeloval na bulharskou vládu, aby vybrala takového provozovatele, který slíbí zvýšit do deseti let objem přepravy na trojnásobek.

Zdroj: ČTK