[quote]Bulharská vláda vypsala výběrové řízení na provozování letiště v Sofii po dobu 35 let. Transakce by měla přinést státu za celé období asi 1,2 miliardy leva (16,6 miliardy Kč), včetně vysoké platby předem, uvedl podle agentury Reuters bulharský ministr dopravy Ivajlo Moskovski.[/quote]

Předběžný zájem o účast v tendru už vyjádřila řada firem z celého světa. Podle ministra jsou mezi nimi operátoři letišť v Mnichově, Frankfurtu nad Mohanem, Curychu, Lyonu, Dublinu a londýnského Heathrow. Ozvaly se i firmy z Kataru, Turecka a Číny.

V březnu vláda zahájila výběrové řízení na provozování letiště v Plovdivu, druhém největším městě Bulharska, rovněž na 35 let. Bulharsko již v roce 2006 uzavřelo smlouvu na provozování letišť ve Varně a Burgasu s konsorciem vedeným německou letištní společností Fraport.

Z výnosu transakce chce vláda modernizovat zadluženou železniční společnost BDZ. Sofia předpokládá, že smlouvu s provozovatelem uzavře do konce roku.

Sofijské letiště, které dosud provozoval stát, loni odbavilo přes čtyři miliony cestujících. Největší evropský nízkonákladový přepravce Ryanair, který má v plánu udělat ze Sofie od září jednu ze svých základen, apeloval na vládu, aby vybrala operátora, který slíbí zvýšit objem přepravy do deseti let na trojnásobek.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno