[quote]Čakovice plánují zprovoznit bývalou vlečku čakovického cukrovaru a napojit jí na železniční trať směřující do centra Prahy. Vzniklo by tak železniční spojení pro několik tisíc obyvatel starých Čakovic a rychle se rozrůstajícího sídliště. Informoval o tom místostarosta městské části Praha – Čakovice Jiří Vintiška. Radnice nyní řeší, zda vykoupit, nebo dlouhodobě pronajmout pozemky pod částí dráhy, která není ve vlastnictví města.[/quote]

Praha vlastní jen část vlečky. Zbytek pozemků pod tratí, zhruba 300 až 400 metrů, má ale řadu vlastníků a Praha je jen u těchto pozemků desetinovým vlastníkem, uvedl Vintiška. S nimi se chce městská část dohodnout na využívání zbytku tratě výměnou například za investice do silniční infrastruktury, kterou areál cukrovaru potřebuje.

Čakovické sídliště má podle Vintišky v současnosti přes tři tisíce obyvatel, plány na jeho rozvoj ale počítají se zvýšením počtu rezidentů na pět až šest tisíc. Právě u těchto lidí městská část předpokládá, že by nově vzniklé spojení hojně využívali.

Vznik odbočky železniční trati k čakovickému sídlišti podporuje i organizátor pražské MHD Ropid.

„Na trati z Neratovic do Prahy cítíme každý rok větší a větší poptávku cestujících po železniční dopravě. Rozvoj místních obcí i komplikace na silničních příjezdech do hlavního města, dělají železnici velmi žádanou,“ uvedl Pavel Procházka, náměstek ředitele Ropid pro příměstskou dopravu.

Právě příměstská doprava patří spolu s dálkovou dopravou mezi nejrychleji rostoucí segmenty železniční dopravy, která v řadě případů dokáže zkrátit cestu do města proti jiným druhům městské dopravy. To by podle Procházky měl být případ i Čakovic.

V současnosti vlaky z Čakovic jezdí na Masarykovo nádraží 25 minut a na pražské hlavní nádraží 22 minut. Trasa autobusem a metrem na hlavní nádraží pak vyjde podle jízdního řádu na zhruba 30 minut.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno